Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: It Never Rains, But It Pours… Extreme Weather / Gdzie leje jak z cebra, czyli ekstremalna pogoda
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.11, I.13, II.5, III.1, III.4, III.6, V.1, V.2, V.3 X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń opisuje różne zjawiska pogodowe.
Uczeń wymienia niebezpieczeństwa związane z różnymi zjawiskami pogodowymi.
Uczeń potrafi opisać aktywności, które można wykonywać w Polsce zimą.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Uczeń kształtuje zrozumienie istoty ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat, jak chronić siebie w sytuacji zagrożenia ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie, praca z audiobookiem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica multimedialna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza temat lekcji i pyta uczniów:
What is the weather like today?
What is your favourite type of weather?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Weather can be beautiful, but it can also have many risks i pyta uczniów o nazwanie kolejnych zjawisk pogodowych ze zdjęć oraz opisanie związanych z nimi niebezpieczeństw. Następnie uczniowie łączą ilustracje z wyrażeniami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Nauczyciel zwraca uwagę na prawidłową wymowę słów.
Faza realizacyjna:
Uczniowie sprawnie czytają tekst czytanki (Przeczytaj) i łączą elementy w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie uważnie czytają tekst czytanki i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, odwołując się do odpowiednich fragmentów tekstu.
Uczniowie uzupełniają na tablicy multimedialnej zdania w Exercise 4. Następnie, na wzór ćwiczenia, zapisują samodzielnie kilka podobnych zdań w formie rebusów - luki zastępuje ilustracja np. tornada. Wymieniają się rebusami w parach i je rozwiązują.
Uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych wykonują Exercise 5 i 6 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją uczniowie przyglądają się rysunkowi How to survive the extreme weather? (Prezentacja multimedialna) i na forum klasy opisują, co dzieje się na obrazku. Następnie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę. Ponadto w parach ćwiczą literowanie i pisownię poszczególnych wyrazów, naprzemiennie je sobie dyktując i zapisując.
Uczniowie analizują prezentację multimedialną i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie odpowiadają na forum klasy na pytanie: Which weather conditions in the presentation are popular in Poland?
Uczniowie łączą części zdań w Exercise 3 (Prezentacja multimedialna) i chętni odczytują je na forum klasy. Nauczyciel łączy je na tablicy multimedialnej.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 4 (Sprawdź się). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania:
What is your favourite weather condition?
Why do you like it?
What risks can this weather condition bring?
Wyznaczone przez nauczyciela osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 i 5–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an e‑mail about winter in Poland to a friend from England. In the e‑mail mention:
what the weather is like in winter;
what you wear;
what winter activities you do.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, opierając się na prezentacji multimedialnej z e‑materiału, uczniowie przygotowują pięcioslajdową prezentację na temat typowych ekstremalnych zjawisk pogodowych w różnych częściach świata: Prepare a presentation about extreme weather conditions in different parts of the world. You presentation should be 5 slides long.