Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Mia’s Day / Dzień Mii
Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.5, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2 5.2, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa codzienne czynności, m.in. get dressed, go to school, tidy my room.
Uczeń opisuje, które czynności wykonuje i których nie wykonuje codziennie.
Uczeń określa porę dnia związaną z poszczególnymi aktywnościami.
Cele motywacyjne:
Uczeń wzbogaca słownictwo umożliwiające komunikację na temat codziennych czynności.
Uczeń rozwija świadomość różnic i podobieństw pomiędzy codziennymi czynnościami rówieśników.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej, błąd jako narzędzie doskonalenia)
strategie kompensacyjne (wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach rozgrzewki nauczyciel prosi uczniów, żeby usiedli na podłodze w kręgu. Następnie pokazuje im różne czynności, np. mycie zębów, uprawianie sportu, czytanie książki, a zadaniem dzieci jest odgadnąć, co robi.
Uczniowie stają w kręgu. Stoją nieruchomo jak zaczarowani. Nauczyciel wkłada czapkę czarodzieja, przechadza się pomiędzy dziećmi i dotyka po kolei każdego magiczną różdżką‑ołówkiem, podając polecenie: Brush your teeth. Wówczas uczeń zaczyna odgrywać czynność mycia zębów. Gdy wszyscy uczniowie zostali odczarowani, nauczyciel unieruchamia ich różdżką i zabawa zaczyna się od nowa, z nowym poleceniem, np.: Get dressed.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj). Wskazuje kolejne obrazki i odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają chórem.
Nauczyciel odtwarza nagranie do historyjki Mia’s Day (Przeczytaj), podczas gdy uczniowie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Dzieci kładą się na dywanie. Nauczyciel czyta historyjkę po raz drugi. Prosi, żeby dzieci naśladowały czynności, które usłyszą (wstawanie, mycie zębów itd.).
Uczniowie wracają do ławek, a nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytuje pierwsze wyrażenie, celowo przyporządkowuje do niego nieprawidłowy obrazek i pyta uczniów: Is this OK? Uczniowie zgłaszają się i poprawiają nauczyciela. Podchodzą i nanoszą na tablicę prawidłową odpowiedź.
Nauczyciel rozmieszcza w sali trzy karty obrazkowe/rysunki: wschodzące słońce, zachodzące słońce, księżyc. Wyjaśnia, że ponownie pokaże czynności, a zadaniem uczniów jest podejść do karty przedstawiającej porę – in the morning, in the afternoon, in the evening – kiedy zwykle wykonuje się daną czynność. Gdy uczniowie podejdą do odpowiedniej karty, nauczyciel wypowiada zdanie, np.: I do sports in the afternoon, a uczniowie powtarzają za nim chórem.
Dzieci siadają w kręgu. Nauczyciel opowiada, jak wygląda jego dzień, używając zarówno zdań twierdzących, jak i przeczących, żeby dzieci zapamiętały zasadę Present Simple zaprezentowaną w sekcji Zapamiętaj (Przeczytaj). Później nauczyciel rzuca piłeczkę do jednego z uczniów i mówi: Tell us about your day. Gdy uczeń skończy opowiadać, rzuca piłeczkę do kolejnej osoby.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Zaprasza kolejnych uczniów do podejścia do tablicy i kliknięcia na jeden z obrazków. Gdy uczeń odtworzy w ten sposób nagranie powtarza je głośno, po czym robią to również pozostali uczniowie.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj), a uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych porządkują wyrazy i układają je w zdania. Ochotnicy podchodzą do tablicy i nanoszą odpowiedzi.
Nauczyciel odtwarza lub czyta głośno zdania z Exercise 1 (Audio) i po każdym prosi o podniesienie jednego palca, jeśli prawidłowy jest obrazek pierwszy, dwóch palców, jeśli obrazek drugi i trzech palców, jeśli obrazek trzeci. Nanosi odpowiedzi uczniów na tablicę.
Nauczyciel układa przed sobą na podłodze karty obrazkowe przedstawiające: wstawanie rano, mycie zębów, ubieranie się, wyjście do szkoły, powrót do domu, odrabianie pracy domowej, sprzątanie pokoju, uprawianie sportu, czytanie książki, branie prysznica, spędzanie czasu z rodziną, kładzenie się spać. Następnie zapowiada uczniom, że za chwilę odtworzy piosenkę. Podczas słuchania uczniowie mają wskazywać te czynności, o których jest mowa w piosence.
Nauczyciel odtwarza piosenkę po raz drugi i zaprasza dzieci do wspólnego śpiewania.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Audio). Odczytuje poszczególne elementy zdań, a uczniowie gestem kciuka w górę lub w dół weryfikują, czy wyrażenie pasuje do pory dnia, czy nie.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy, co najmniej pięcioosobowe: in the morning, in the afternoon, in the evening. Czterem osobom w każdej grupie wręcza po jednej karcie obrazkowej z czynnością z piosenki. Grupa in the morning dostaje karty z czynnościami porannymi, grupa in the afternoon z popołudniowymi itd. Pozostali uczniowie z grupy, którzy nie otrzymali kart, ustawiają kolegów/koleżanki w takiej kolejności, w jakiej poszczególne czynności pojawiają się w piosence. Na koniec uczniowie ustawiają wszystkie czynności, czyli kolegów/koleżanki, zgodnie z porządkiem dnia – Exercise 3 (Audio).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Rozwiązania zadań nauczyciel sprawdza na początku następnych zajęć.
Materiały pomocnicze: Karty obrazkowe, kapelusz czarodzieja, różdżka.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel zapisuje na tablicy fragment tekstu piosenki. Następnie odtwarza ów fragment i poleca uczniom uważnie słuchać. Po odtworzeniu zmazuje kilka wyrazów i ponownie włącza nagranie. Zadaniem uczniów jest uzupełnić luki brakującymi wyrazami. Po kolejnym odsłuchaniu nauczyciel ponownie wymazuje kilka wyrazów itd. Może dodatkowo podawać uczniom podpowiedzi w postaci ilustracji z multimedium. Zabawa trwa tak długo, aż uczniowie odśpiewają fragment piosenki z pamięci.