Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: All About Mobile Phones / Wszystko o telefonach komórkowych

Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, II.5, III.4, V.1, V.2, V.6

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z używaniem telefonów komórkowych.

  2. Uczeń umie wymienić, jakie funkcje posiadały telefony kiedyś, a jakie posiadają teraz.

  3. Uczeń potrafi wymienić ciekawe fakty dotyczące telefonów komórkowych.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat używania telefonu komórkowego i ulubionych funkcji.

  2. Uczeń kształtuje świadomość zaawansowania technologii cyfrowych w telefonach.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów:

  • What do you need your phone for?

  • What is your favourite app?

  • Which app on your phone don't you like?

Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie na wyścigi rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Mobile Phones of the Past and Mobile Phones Today i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj) i uzasadniają je cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną i literują słowa.

  4. Uczniowie pracują w parach. Najpierw jedna osoba wybiera jakąś aplikację telefoniczną i tłumaczy koledze/koleżance do czego aplikacja służy i jak jej używać, a następnie dzieci zamieniają się rolami. Chętni prezentują swoje instruktarze na forum klasy.

  5. W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie rozwiązują na czas wykreślankę w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie analizują prezentację, a następnie wykonują Exercise 23 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie w parach odpowiadają na pytania w Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Odczytują zdania na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Wykorzystując słownictwo z materiału, uczniowie w grupach trzyosobowych tworzą opis telefonu przyszłości według instrukcji z Exercise 10 (Sprawdź się): You take part in the “Mobile Phone of the Future” contest. Write a short blog post about such a phone. In the blog post:

  • describe what it looks like;

  • write what it can do;

  • mention why it’s better than today’s smartphones.

Your answer should be 3–5 sentences long.

Po zakończeniu pracy grupy prezentują opisy i głosują na najciekawszy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–8 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): Write one‑sentence answers to the questions.

  • If you have a smartphone - What do you usually do with your smartphone?

  • If you don't have a smartphone - would you like to have it? Why/why not?

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie w zespołach trzyosobowych wyszukują dodatkowe ciekawe fakty na temat telefonów i wzorując się na prezentacji multimedialnej, tworzą własną trzyslajdową prezentację. Na kolejnej lekcji prezentują pomysły i wspólnie próbują wybrać 5 najciekawszych.