Autorka e‑materiału: Joanna Sobierska‑Paczesny

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Labor Day / Święto Pracy

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, I.5, I.9, I.12, I.14, II.5, II.6, II.7, III.1, III.4, III.6, III.7, V.2, V.4, V.6, V.8, V.11, V.12, VII.3, VII.4, VII.5, VII.7, VII.14, VII.15, VIII.1, VIII.2, VIII.3, IX.1, IX.2, X, XIII, XIV

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K6] kompetencje obywatelskie

  6. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane ze Świętem Pracy w USA.

  2. Uczeń potrafi opisać historię Święta Pracy w USA.

  3. Uczeń potrafi scharakteryzować sposoby obchodzenia Święta Pracy w USA w przeszłości i dziś.

  4. Uczeń umie przedstawić i uzasadnić swoje poglądy na temat Święta Pracy.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija wiedzę historyczną wokół tematyki święta pracy i praw pracowników.

  2. Uczeń kształtuje świadomość i rozwija wiedzę na temat praw obywatelskich.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Uczniowie odpowiadają na forum klasy na pytania: What is Labor Day? What people celebrate on Labor Day? When do we celebrate Labor Day in Poland?

  2. Uczniowie układają puzzle w Exercise 1 (Przeczytaj) i odpowiadają na pytania: What does the picture show? Do Poles celebrate Labor Day like this?

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst History of the Labor Day in the US (Przeczytaj), a następnie wybierają tytuły dla akapitów w Exercise 3 (Przeczytaj). Na forum klasy czytają na głos akapit po akapicie. Nauczyciel na przykładach wyrażeń z tekstu wyjaśnia różnice w pisowni brytyjskiej i amerykańskiej.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie uzupełniają tekst w Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba czyta tekst, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Nauczyciel wyjaśnia różnice w pisowni brytyjskiej i amerykańskiej.

  4. Uczniowie rozmawiają w parach i przytaczają jak najwięcej zapamiętanych z tekstu faktów na temat Labor DayUSA.

  5. W ramach przygotowania do gry edukacyjnej uczniowie słuchają nagrań w Exercise 12 (Gra edukacyjna) i wybierają prawidłowe odpowiedzi. Podają je na forum klasy.

  6. Uczniowie odpowiadają na pytania z gry edukacyjnej, po czym sprawdzają odpowiedzi na forum klasy. Następnie wykonują Exercise 3 (Gra edukacyjna) i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie słuchają nagrań w Exercise 4 (Gra edukacyjna) i wybierają prawidłowe definicje. Podają odpowiedzi na forum klasy.

  8. Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Gra edukacyjna).

Faza podsumowująca:

Nauczyciel pyta uczniów: Do you know the origins of the Labor Day holiday in your country? Uczniowie odpowiadają na podstawie wiedzy ogólnej, a następnie, z pomocą urządzeń elektronicznych, pracują w małych grupach metodą Webquestu i wyszukują informacje na temat historii święta pracy w Polsce. Konstruują wypowiedź z uwzględnieniem pytań: When was Labor Day (known also as International Workers' Day) introduced in Poland? How did people celebrate it in the past? How do they celebrate it now? Po zakończeniu pracy grupy prezentują na forum klasy wyniki swoich poszukiwań.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną według polecenia z Exercise 8 (Sprawdź się): A friend from the US invited you to visit him/her around Labor Day. Write an email in which you:

  • thank them for the invitation and accept it

  • describe what a similar holiday in your country looks like

  • say what you are interested in experiencing/seeing of this holiday

  • invite them to visit you in return and ask what they’d like to see.

Remember to use the appropriate form and style in your text. Sign your email as XYZ. Your email should be 100–150 words long.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie, w celu utrwalenia słownictwa zawartego w grze edukacyjnej, tworzą krzyżówkę z 6 wyrazami. Krzyżówka powinna mieć hasło związane z tematyką e‑materiału. Na kolejnej lekcji uczniowie wymieniają się w parach krzyżówkami i je rozwiązują.