Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: A Student Wants to Rent a Flat / Student/studentka chce wynająć mieszkanie

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treść nauczania – cele szczegółowe I.1, I.2, I.3, I.7, II.2, II.3, II.5, III.1, III.2, III.3, V.4, V.5, V.11, VII.3

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu wynajmowania mieszkań.

  2. Uczeń stosuje czasowniki statyczne.

  3. Uczeń potrafi zredagować tekst bloga, w którym udziela rówieśnikom rad odnośnie wynajmowania mieszkania w w Wielkiej Brytanii.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące wynajmowania mieszkań.

  2. Uczen poszerza wiedzą na temat wynajmowania mieszkania w Anglii.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z filmem, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: Imagine you’re a university student and you’re going to rent a flat. Rank the following factors according to how important they’re in your decision (1 – the most important factor, 5 – the least important factor): location, price, neighbours, facilities, transportation network. Uczniowie porównują swoje wybory w parach, a następnie na forum klasy, krótko je uzasadniają.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj).

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu To rent or not to rent? i odpowiedź na pytanie: Who is this text addressed to? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie pracują w czteroosobowych grupach. Każda z osób zapoznaje się z jednym z pozostałych czterech fragmentów tekstu (Decide your criteria/Where to look/ Formalities/Watch out for). Uczniowie wyjaśniają niezrozumiałe słownictwo przy pomocy Słownika. Następnie w grupach streszczają fragmenty tekstu, które przeczytali. Nauczycieli prosi uczniów, aby na forum klasy wymienili najważniejsze informacje na temat wynajmowania mieszkań.

  3. Uczniowie czytają tekst To Rent or Not to Rent? i sprawdzają, które z ich sugestii podanych w punkcie 1 zostały wspomniane w tekście.

  4. Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  5. Uczniowie grupują wyrażenia w Exercise 3 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie uczniowie pracują w parach. Uczeń A podaje uczniowi B jedno z wyrażeń z ćwiczenia, a zadaniem ucznia B jest jego wyjaśnienie. Następnie uczniowie zamieniają się rolami. Alternatywnie: uczeń A podaje wyjaśnienie danego wyrażenia, a uczeń B podaje to wyrażenie. Dodatkowo uczniowie mogą użyć tych wyrażeń w krótkiej rozmowie na temat wynajmu mieszkania. Powinni kierować rozmową w taki sposób, aby wykorzystać całe słownictwo.

  6. Uczniowie na urządzeniach mobilnych uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Wskazane przez nauczyciela osoby odczytują kolejne zdania i nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  7. Uczniowie zapoznają się z sekcją Gramatyka, po czym wykonują Exercise 56 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  8. W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie oglądają zdjęcie Landlord vs. tenantsround 1 (Film) przedstawiające pewną osobę i odpowiadają na pytanie: What is happening in the picture? What can happen next?

  9. Nauczyciel odtwarza nagrania do Exercise 1 (Film), a uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi na forum klasy.

  10. Uczniowie oglądają film po czym wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy.

  11. Uczniowie ponownie oglądają film i w parach porządkują wyrażenia w Exercise 3 (Film). Porównują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  12. Uczniowie w parach odpowiadają na pytania 1 i 2 z Exercise 4 (Film). Na ostatnie pytanie z ćwiczenia - Is it possible to avoid such conflicts? Why? Why not? - jest uczniowie odpowiadają na forum klasy w ramach ogólnoklasowej dyskusji.

Faza podsumowująca:

  1. Pracując w parach, uczniowie ustnie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się). Następnie, na forum klasy chętne osoby dzielą się informacjami od kolegi/koleżanki.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się):

You’ve recently attended a course for students who are planning to study in the UK. Write a blog entry for students who are planning to rent a flat in the UK. In your blog entry:

give some tips on what to think about before a student goes to the UK,

explain how and where to look for student accommodation,

describe what the tenancy agreement is.

Your blog entry should be 100‑150 words long.

Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie wcielają się w rolę osoby wynajmującej mieszkanie lub jego właściciela/właścicielki i przygotowują ustnie relację w pierwszej osobie z konfliktu między wynajmującym a najemcą. Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w parach: uczeń A – najemca/właściciel mieszkania, uczeń B – znajomy najemcy/właściciela. Uczeń A relacjonuje zajście, uczeń B zadaje pytania dotyczące szczegółów sytuacji.