Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Sława Rewerska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What Is Your Job? / Jaki jest twój zawód?
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Poziom nauczania: podstawowy
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, II.1, II.5, III.4, IV.1, IV.5, IV.6, V.1, V.5, V.6, VII.14, VIII.1, VIII.2, VIII.3, XI, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo przydatne do opisywania zawodów.
Uczeń potrafi wskazać wady i zalety niektórych zawodów.
Uczeń umie zredagować tekst o zawodzie, który go interesuje.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki e‑mail, w którym opowiada o swojej wakacyjnej pracy.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z pracą.
Uczeń poszerza wiedzę na tematy związane z pracą.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby porozmawiali w parach o zawodzie, jaki chcieliby wykonywać:
Who do you want to be?
What job would you like to have? Why?
Who do you not want to be?
What job would you not like to have? Why?
Uczniowie dzielą się odpowiedziami na forum klasy.
Uczniowie samodzielnie porządkują związane z pracą słownictwo w Exercise 1 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę interaktywną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Jobs For You i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę interaktywną i odczytują zdania.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę interaktywną i odczytują zdania.
Uczniowie w grupach ustnie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Odpowiadają na pytania: What positions would you apply for and why? Uzasadniają swoje stanowisko.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętny uczeń nanosi nazwy zawodów na tablicę multimedialną.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację przedstawiającą różne zawody (Ilustracja interaktywna), a następnie prosi, żeby uczniowie na urządzeniach mobilnych połączyli nazwy zawodów z ilustracjami w Exercise 2 i 3 (Ilustracja interaktywna). Uczniowie porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie wyjaśniają na forum klasy, na czym polega każdy z zawodów, a nauczyciel zapisuje zdania uczniów na tablicy:
What does a plumber do? A plumber repairs pipes, washing machines….
What does an architect do? An architect designs buildings, bridges….
Uczniowie wybierają jeden z trzech tematów i rozmawiają w parach:
What do your parents do? Is it an interesting or boring job? Why?
What do you think is the most stressful and the least stressful job in the world? Why?
What do you think about the job of a teacher? Is it interesting or boring? Why?
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się). Mogą wykonać je na forum klasy. Nauczyciel nanosi na tablicę wyrazy podane przez najszybszego ucznia.
Uczniowie dwukrotnie przesłuchują materiał audio, a następnie samodzielnie wypełniają Exercise 2 i 3 (Sprawdź się). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie ponownie słuchają materiału audio i wykonują w parach Exercise 4 (Sprawdź się). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną i odczytują zdania.
Uczniowie rozmawiają o pracy, jaką chcieliby/mogliby/umieliby wykonywać podczas wakacji. What summer job would you like to have? Why? I would like to do X/ be X.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 5–7 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą odpowiedź na pytanie: What summer job would you like to have? Why? I would like to do X/ be X lub odpowiedź na polecenie w Exercise 10 (Sprawdź się): You have just been offered a summer job. Write about it in an email (100–150 words) to an English‑speaking friend:
mention how you looked for this job;
tell what the job is and what your duties will involve;
write about the conditions you were offered;
encourage your friend to take up a part‑time job.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej nauczyciel może poprosić uczniów o przeprowadzenie wywiadu z jednym z rodziców lub dziadków na temat ich pierwszej pracy. W wywiadzie, uczeń powinien poruszyć takie kwestie jak rodzaj pracy, obowiązki, warunki pracy, wady i zalety pracy oraz poczucie satysfakcji z pracy. Uczniowie zapisują wywiad w formie dialogu w języku angielskim. Na kolejnej lekcji chętni uczniowie mogą odczytać dialogi, a zadaniem kolegów/koleżanek jest aktywne słuchanie, a następnie odpowiadanie na pytania zadane przez nauczyciela, dotyczące treści rozmów.