Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Marta Hilgier
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Natural Disasters / Klęski żywiołowe
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.13, III.1, III.4, III.5, V.1, V.2, VIII.1, VIII.2, VIII.3, XII, XIII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące klęsk żywiołowych.
Uczeń potrafi wymienić i opisać różne katastrofy naturalne.
Uczeń potrafi wyjaśnić, dlaczego bycie łowcą tornad jest niebezpieczne.
Uczeń potrafi napisać wpis na blog o łowcach klęsk żywiołowych.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat katastrof naturalnych.
Uczeń kształtuje postawę otwartości na przyrodę i ciekawość świata.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/na forum klasy, grywalizacja)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację z sekcji Przeczytaj i pyta uczniów: What natural disaster does the picture show? What other natural disasters do you know? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy na podstawie posiadanej wiedzy przyrodniczej.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą nazwy zjawisk pogodowych z odpowiednimi zdjęciami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu Tornado Chasers i odpowiadają na pytania nauczyciela: Who are tornado chasers? What does it mean that they “chase” tornadoes? W ten sposób nauczyciel sprawdza znajomość słowa kluczowego dla zrozumienia tekstu.
Uczniowie czytają cały tekst, łączą wyrażenia w Exercise 2 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Sprawdzają je na forum klasy, uzasadniając odpowiednimi cytatami z tekstu.
Uczniowie samodzielnie uzupełniają Exercise 4, po czym porównują odpowiedzi w parach, odczytują i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie pracują w parach. Każdy z uczniów wybiera 5 wyrazów ze słownika do sekcji Przeczytaj i je zapisuje. Następnie uczniowie przekazują sobie nawzajem zestawy wyrazów i układają z nimi zdania, a później oddają sobie zdania do sprawdzenia. Chętni odczytują zdania na forum klasy.
W ramach wprowadzenia do pracy z mapą pojęć uczniowie łączą nazwy katastrof naturalnych z ilustracjami w Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie analizują mapę pojęć i uzupełniają ją brakującymi wyrażeniami. Porównują odpowiedzi w parach, a chętna osoba nanosi je na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 2 i 3 (Mapa pojęć). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Mapa pojęć). Następnie, pracując w parach, konstruują po dwa dodatkowe zdania na temat czterech wybranych katastrof z ćwiczenia, podając, jak te zjawiska wyglądają i co powodują. Zdania mogą być proste (np. When there is a hurricane, there is a lot of wind/The wind breaks trees/The wind destroys houses); chodzi o nadanie waloru komunikacyjnego słownictwu z mapy. Chętni prezentują opisy na forum klasy. Nauczyciel zapisuje pomysły uczniów na tablicy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Mapa pojęć).
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
What’s a tsunami?
What are the water natural disasters? Give 2 examples.
Why are natural disasters dangerous?
Po zakończeniu pracy w parach chętne osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pisemnie Exercise 8 (Sprawdź się): Write a blog post about natural disaster chasers (e.g. tornado chasers, flood chasers, wildfire chasers, and so on). In the post:
explain what they do;
describe who they are;
write why their hobby is dangerous.
Your answer shouldn’t be longer than 50 words.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie tworzą w parach memo z nazwami katastrof naturalnych wymienionych w mapie pojęć, a następnie w tych samych parach grają w memo. Po znalezieniu każdej pary nazw katastrof uczeń podaje krótką definicję danej katastrofy.