Autorki e‑materiału: Sława Rewerska, Magda Junkieles

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Living in a Block of Flats / Mieszkanie w bloku

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, II.1, II.2, II.5, III.4, V.1, V.2, XII, XIII, XIV

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K6] kompetencje obywatelskie

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z mieszkaniem w bloku.

  2. Uczeń umie opisać zalety mieszkania w bloku.

  3. Uczeń potrafi opisać swoje miejsce zamieszkania.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z mieszkaniem w bloku.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat zalet mieszkania w mieście.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów oraz przewidywanie znaczeń nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. metoda kognitywna

  2. konektywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wprowadza temat lekcji: Did you know that one in three people in Poland lives in a block of flats? Although detached houses have been gaining in popularity over the last few years, blocks of flats still predominate in cities. Interestingly, blocks of flats are not that common in the UK.

  2. Nauczyciel wyświetla na tablicy grafikę z e‑materiału, a następnie prosi uczniów, żeby w Exercise 1 (Przeczytaj) odnaleźli pięć wyrazów związanych z budownictwem. Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst o mieszkaniu w bloku i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, odwołując się do treści tekstu.

  2. Uczniowie indywidualnie uzupełniają zdania w Exercise 3 (Przeczytaj).

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a nauczyciel nanosi je na tablicę interaktywną. Uczniowie układają zdania z wyrazami z Exercise 4 (Przeczytaj), które nie wystąpiły w Exercise 3 (Przeczytaj).

  4. Nauczyciel prosi uczniów, żeby porozmawiali w grupach na temat plusów i minusów mieszkania w bloku: Work in groups. Write a list of good sides and bad sides of living in a block of flats. Uczniowie tworzą listę plusów i minusów mieszkania w bloku. Używają słowników internetowych oraz słownika z e‑materiału, a nauczyciel pomaga w formułowaniu zdań. Jeśli jest taka potrzeba, nauczyciel może naprowadzić uczniów:

  • One of the good sideof living in a block of flats is that you have many neighbours. You can borrow salt, a screwdriver/Neighbours watch out for your flat when you go on holiday/ You can give them keys to your mailbox when you leave for vacation. Etc.

  • One of the bad sideof living in a block of flats is that you don’t have a garden/neighbours complain about the noise when you have a party/when someone leaves a mess Etc.

    (Uwaga: Nauczyciel nie powinien pytać, kto mieszka w bloku, a kto w domu, żeby uczniowie nie musieli publiczne ujawniać statusu majątkowego).

    Uczniowie dzielą się spostrzeżeniami wynikającymi z dyskusji, a nauczyciel zapisuje je na tablicy interaktywnej. Uczniowie przepisują listę do zeszytów lub tabletów.

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację interaktywną wprowadzającą słownictwo i prosi uczniów, żeby indywidualnie na swoich urządzeniach (lub pojedynczo, przy tablicy) wykonali Exercise 1 (Ilustracja interaktywna).

  2. Uczniowie indywidualnie wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Po sprawdzeniu odpowiedzi uczniowie pracują w parach: uczeń A podaje definicję danego słowa, zadaniem ucznia B jest powiedzieć, o jakie słowo chodzi. Uczniowie zamieniają się rolami.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach, po czym ochotnicy nanoszą je na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie pracują w parach i w rozmowie opisują mieszkanie w drapaczu chmur zgodnie z poleceniem w Exercise 4 (Ilustracja interaktywna).

Faza podsumowująca:

Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się). Reprezentanci grup podsumowują dyskusje na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród  Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): You have just moved to a new block of flats. Write an email to your friend in Australia to tell them about the change. In your email:

  • explain why you have moved;

  • describe the new block of flats and say how it’s different from the old one;

  • write what the neighbourhood is like;

  • add what you like about the new home.

3. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali w Wikipedii wpis o brutalizmie w ramach pracy domowej i zastanowili się, czemu ten styl architektoniczny ma taką, a nie inną nazwę. Jak mówi wskazówka w sekcji Praca domowa, uczniowie mogą być poproszeni, żeby przejść się po swojej okolicy i znaleźć brutalistyczny budynek oraz zrobić zdjęcie. Jest to sposób na łączenie nauki języka z obserwacją rzeczywistości i kulturowego dziedzictwa.

Materiały pomocnicze:

Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

  1. Uczniowie analizują ilustrację z e‑materiału i opisują każdy z 8 elementów ilustracji stworzonym przez siebie zdaniem. Zdania powinny opisywać funkcję danej rzeczy. Można wprowadzić/przypomnieć przed wykonaniem tego ćwiczenia strukturę „smth allows sb to do smth”,  np.: A camera allows you to see who's at your gate.