Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Let’s Do Some Exercises! / Poćwiczmy!
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.1, II.2, II.5, III.4, IV.10, V.10, VI.8, VI.11, VII.8, VII.11, X
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z różnymi przykładami aktywności fizycznej.
Uczeń potrafi stosować wyrażenie let’s oraz tryb rozkazujący.
Uczeń potrafi opisać korzyści wynikające z regularnego uprawiania sportu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat aktywności fizycznej.
Uczeń kształtuje świadomość zdrowych nawyków i rozwija chęć prowadzenia zdrowego trybu życia poprzez aktywność sportową.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozwijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy, inscenizacja)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów:
How often do you exercise?
What is your exercise routine?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie przeglądają tekst w sekcji Przeczytaj i spośród propozycji w Exercise 1 (Przeczytaj) wybierają dla niego najlepszy tytuł.
Uczniowie czytają tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają odpowiednimi fragmentami tekstu. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają regułę gramatyczną na forum klasy, a nauczyciel nanosi ją na tablicę. Następnie nauczyciel przypomina zasadę stosowania konstrukcji let’s oraz trybu rozkazującego.
Pracując w parach, uczniowie uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Prezentują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie na forum klasy oceniają poprawność zdań w Exercise 5 (Przeczytaj) i uzasadniają odpowiedzi.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę.
Uczniowie oglądają prezentację, a następnie wykonują Exercise 2 i 3 (Prezentacja multimedialna). Sprawdzają odpowiedzi w parach, po czym na forum klasy starają się je uzasadnić.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytania:
Do you find the information in the presentation useful?
Which step of the exercise plan is the most problematic (for you)? Why?
What could be done to overcome the problem?
Na koniec uczniowie relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You run a blog about a healthy lifestyle. Write a blog post explaining the benefits of doing regular exercise. Your post should be 100–150 words long and include the following:
what type of exercise you regularly do;
how your body has changed since you started;
what type of people this exercise is most suitable for;
what sort of comments you expect from your readers.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania daneg:o multimedium:
Uczniowie pracują w parach i wykorzystując słownictwo i informacje z prezentacji, odgrywają scenkę wywiadu, w którym jedna osoba jest dziennikarzem/dziennikarką, a druga ekspertem zajmującym się doradztwem w zakresie zdrowego stylu życia, odpowiadającym na pytania, jak przygotować dobry plan ćwiczeń. Następnie uczniowie zamieniają się rolami. Przed rozpoczęciem rozmowy każdy z uczniów przygotowuje pytania, jakie postawi koledze/koleżance w trakcie wywiadu. Chętni prezentują wywiady na forum klasy.