Autorki e‑materiału: Daria Wieliczko

Autorki scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: To Live Is to Give: Charity and Volunteer Work / Żyć znaczy dawać. Dobroczynność i wolontariat

Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV

Treść nauczania – cele szczegółowe: I.5, I.8, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.2, V.3, V.4, VII.4, VIII.1, VIII.3

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.

  3. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  4. [K6] kompetencje obywatelskie

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z różnymi typami organizacji charytatywnych.

  2. Uczeń potrafi opisać sposób działania tzw. zrzutek charytatywnych.

  3. Uczeń potrafi opowiadać o własnych celach i motywacjach, stosując zdania okolicznikowe celu i przyczyny.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat organizacji i akcji charytatywnych.

  2. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja struktury gramatyczne umożliwiające rozmowę na temat własnych celów i motywacji.

  3. Uczeń kształtuje wiedzę na temat sposobu działania organizacji charytatywnych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: Have you ever volunteered for a charity? Why/ Why not? What did you do? itd. Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrazy z ich definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach przygotowali listę różnych rodzajów wolontariatu. Po chwili uczniowie dzielą się pomysłami na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Volunteering – a Tough Nut to Crack? i sprawdzają, czy zaproponowane przez nich rodzaje wolontariatu pokrywają się z tymi podanymi w tekście.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Łącząc nagłówki z odpowiednimi akapitami tekstu, uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.

  3. Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj), w którym określają, czy zdania dotyczące tekstu są prawdziwe, czy fałszywe. Następnie chętni uczniowie odczytują odpowiedzi i uzasadniają je na forum klasy, cytując odpowiedni fragment tekstu.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj), a następnie zakrywają tekst w zadaniu i starają się odtworzyć kontekst, w którym pojawiły się wpisane elementy.

    Alternatywnie: Pracując w parach, uczniowie mogą zaimprowizować krótką rozmowę, w której będą starali się użyć wyrażeń, którymi uzupełnili tekst.

  5. Uczniowie zapoznają się z wyjaśnieniami gramatycznymi i wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo z każdą konstrukcją zaprezentowaną w tym dziale uczniowie mogą ułożyć zdania o sobie (zgodne z prawdą bądź nie). Następnie odczytują te zdania na forum klasy, a zadaniem kolegów/koleżanek jest odgadnięcie, czy zdania są prawdziwe, czy fałszywe.

  6. Zanim uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną, wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna), w którym słuchają krótkich wypowiedzi na temat różnych rodzajów organizacji charytatywnych. Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  7. Uczniowie czytają tekst w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna) i zaznaczają lub zapisują wyrażenia związane z tematem lekcji, które ich zdaniem warto zapamiętać. Stosując część z tych zwrotów, starają się streścić z pamięci dwie wybrane części tekstu.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Odpowiedzi omawiane są na forum klasowym. Na koniec nauczyciel pyta: Which type of charity would you most like to work for? Uczniowie odpowiadają w parach.

  9. Na podstawie ilustracji interaktywnej uczniowie wykonują Exercise 34 (Ilustracja interaktywna).

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Sprawdź się). Dodatkowo, po ponownym wysłuchaniu nagrania, mogą ułożyć kilka pytań do tekstu.

  2. Uczniowie w parach wykonują Exercise 7 (Sprawdź się), a następnie odpowiadają na pytania, na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno ćwiczenie spośród Exercise 1‑3, 5–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

You are writing to your friend from the United Kingdom about a volunteering summer camp you want to take part in next year.

In your email, write the following information:

  1. what kind of charity organises this summer camp (animal charity, health charity etc.);

  2. what kind of volunteering jobs you will have to do;

  3. the pros and cons of this particular volunteering activity.

TIP: Try using words and phrases from this e‑material.

Word limit: 50–120.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, na podstawie ilustracji interaktywnej, uczniowie przygotowują ustną wypowiedź, w której odnoszą się krótko do większości zaprezentowanych organizacji charytatywnych.