Autorka e‑materiału: Anna Lech

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Who Rules in Your House? / Kto rządzi w twoim domu?

Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa

Podstawa programowa

Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV

Treść nauczania – cele szczegółowe: I.5, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.4, V.5, V.6, VII.1, VII.5

Kształtowane kompetencje kluczowe

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  4. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne

Uczeń stosuje słownictwo związane z rozsądnym i prawidłowym używaniem urządzeń elektronicznych.

Uczeń umie przedstawić skutki nadużywania urządzeń elektronicznych oraz określić ich wpływ na zdrowie.

Uczeń konstruuje wypowiedzi w drugim trybie warunkowym.

Cele motywacyjne

Uczeń rozwija słownictwo dotyczące korzystania z urządzeń elektrycznych oraz zasad panujących w domu.

Uczeń rozumie drugi tryb warunkowy.

Strategie uczenia się

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI

Faza wprowadzająca

  1. Nauczyciel wyświetla zdjęcie Stop it! (Przeczytaj). Prosi o opisanie zdjęcia oraz o to, z czym się sytuacja na zdjęciu oraz podpis uczniom kojarzą, Dodatkowo pyta:

Who uses the phone more in your family: you or your parents?

When would you say someone uses their phone too much, in an unhealthy way?

Uczniowie podają swoje skojarzenia oraz odpowiadają na pytania na forum klasy.

  1. Uczniowie łączą wyrazy z ich tłumaczeniami w Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna

  1. Uczniowie czytają tekst Who Rules in Your House? (Przeczytaj) i grupują wyrażenia w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Opierając się na tekście Who Rules in Your House? uczniowie pracując na urządzeniach mobilnych wybierają odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je cytatami z tekstu.

  3. Nauczyciel pyta uczniów: What is the best advice that the text „Who Rules in Your House” offers? Why? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  4. Nauczyciel prosi, żeby uczniowie znaleźli w tekście, a następnie ochotnicy wskazali na tablicy, wszystkie zdania, które wypowiedziane zostały przez rodziców (są to zdania w drugim trybie warunkowym). Następnie, posiłkując się treściami sekcji Gramatyka, nauczyciel wyjaśnia zasadę drugiego trybu warunkowego. Wspólnie z uczniami omawiane są przykłady z sekcji gramatycznej (Przeczytaj) i w każdym przypadku określają, jaką sytuację opisuje wskazane zdanie: niemożliwą (np. If I were you...), nierealną (If I had the time now...) lub mało prawdopodobną w przyszłości (If a stranger offered you a lift home...).

  5. Uczniowie w parach porządkują zdania w Exercise 4 (Przeczytaj) i uzupełniają luki w Exercise 6 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  6. Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie Exercise 57 (Przeczytaj). Ochotnicy odczytują odpowiedzi na forum klasy.

  7. W ramach wprowadzenia do pracy z ilustracją interaktywną nauczyciel wyświetla zdjęcie Do you want to limit your screen time? i prosi o odniesienie się do podpisu pod zdjęciem. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

Następnie uczniowie łączą wyrazy z ich tłumaczeniami w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  1. Uczniowie słuchają nagrań do ilustracji, a następnie na urządzeniach mobilnych samodzielnie wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Odczytują odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie ponownie słuchają nagrań i wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna), po czym odczytują zdania na forum klasy.

  3. Uczniowie w parach układają zdania w Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca

  1. Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych rozmawiają na temat z Exercise 7 (Sprawdź się):

If you could live in a different place for a week, where would you live?

What would you do if you found a dog in the street?

What would you do if you saw your favorite actor in the street?

Po zakończeniu rozmów, wyznaczone przez nauczyciela osoby relacjonują opinie kolegów/koleżanek w grupie.

  1. W ramach podsumowania lekcji uczniowie po kolei podchodzą do tablicy i wykonują Exercise 1, 2 i 3 (Sprawdź się).

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 4‑6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie w parach wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

Recently, you have had an argument with your parents. As a result, you can’t go to the party next weekend. In an email to your friend:

  • write what the argument was about;

  • explain how you are feeling;

  • ask your friend for a piece of advice.

Your email should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze

Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium

W ramach pracy domowej uczniowie studiują ilustrację interaktywną z e‑materiału i zapisują w formie krótkich zdań rozkazujących listę rzeczy, które należy zrobić, żeby wprowadzić higienę korzystania z urządzeń elektronicznych, np. Keep all devices overnight in a separate room. Uczniowie przeprowadzają tygodniowy eksperyment polegający na stosowaniu się do wypisanych reguł. Prowadzą przy tym dziennik z informacjami, jak się czuli na początku, w trakcie i po zakończeniu eksperymentu.