Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Health is Wealth / Grunt to zdrowie
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.11, II.2, II.3, II.5, III.4, IV.6, V.6, VII.5, VIII.3
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z profilaktyką zdrowotną i tzw. medycyną stylu życia.
Uczeń potrafi udzielić porady na temat prowadzenia zdrowego trybu życia.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zdrowego trybu życia.
Uczeń poszerza wiedzę na temat zdrowego trybu życia.
Uczeń kształtuje świadomość zdrowych nawyków.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozwijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
ilustracja interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów:
Is your lifestyle healthy? Why/why not?
What can you do to protect your health?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a nauczyciel notuje na tablicy sposoby na utrzymanie zdrowego trybu życia.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie sprawnie czytają tekst Health is Wealth i wybierają dla niego odpowiedni tytuł w Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie wnikliwie czytają tekst Health is Wealth. Sprawdzają w słowniku niezrozumiałe słownictwo, porównują sugestie na temat zdrowego trybu życia w tekście z własnymi pomysłami z fazy wprowadzającej, po czym wybierają odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj) i podają je na forum klasy, uzasadniając odpowiednimi fragmentami z tekstu.
Uczniowie uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę. Pracując w parach, zapisują zdania własnego autorstwa (używają pozostałego słownictwa z ćwiczenia) i prezentują zdania na forum klasy.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 5 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach na tematy z Exercise 6 (Przeczytaj):
Do you think you have a well‑balanced lifestyle? Why/why not?
How do you understand the words “Prevention is better than cure”?
Are people your age worried about health? Why/why not?
Chętni relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Udzielają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrań do ilustracji i wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do treści nagrania.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy, a chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w parach na tematy z Exercise 4 (Ilustracja interaktywna):
Which of the lifestyle medicine elements are already included in your life? How do they help?
Which elements of lifestyle medicine would you like to adopt? Why?
Przed przystąpieniem do realizacji zadania sporządzają listę słownictwa z tekstu i nagrania. Zapisane wyrażenia wykorzystują, odpowiadając na pytania. Chętne osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie odpowiadają w parach na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się). Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You are taking part in a health promotion programme. Your teacher asked you to give a speech during Healthy Lifestyle Days in your school entitled „Health is Wealth”. In your speech:
describe what preventive healthcare is;
explain how you understand the words “Health is Wealth”;
justify why you want to encourage peers to take responsibility for their health;
suggest that your friends should also adopt a healthy lifestyle.
Your speech should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, wykorzystując słownictwo z ilustracji, uczniowie tworzą spersonalizowany plan profilaktyki zdrowia. Powinien się on składać z listy pięciu czynności, które uczeń zamierza wprowadzić w życie, i pięciu zachowań, których zamierza unikać. Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w parach i prezentują koledze/koleżance swoje postanowienia prozdrowotne.