Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Anna Faszcza
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: E‑Readers: A Blessing or a Curse? / Czytnik e‑booków – błogosławieństwo czy przekleństwo?
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV, V
Treść nauczania – cele szczegółowe I.1, I.9, II.5, III.4, V.1, V.6, V.8, V.9, VII.4, VII.11, VII.15, VIII.2, VIII.3, IX.2, X, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu elektronicznych czytników książek i ich użytkowania.
Uczeń opisuje pozytywne oraz negatywne aspekty użytkowania czytników e‑booków.
Z perspektywy zwolennika lub przeciwnika czytnika książek uczeń dzieli się swoją opinią na jego temat.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat elektronicznych czytników książek.
Uczeń kształtuje wiedzę dotyczącą elektronicznych czytników książek.
Uczeń kształtuje motywację do czytania książek.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (krzyżówka, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: Do you read books in print or as electronic texts? Which do you prefer? Why? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Na forum klasy podają odpowiedź, po czym odnoszą się się do opinii z cytatu. Nauczyciel pyta: Do you agree or disagree with the quotation? Why? Uczniowie dyskutują na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie podzieleni są na dwie grupy. Pierwsza grupa czyta o zaletach elektronicznych czytników (akapit 3), a druga grupa o wadach (akapit 4) w tekście Blessing? Curse? Po przeczytaniu swojej części przedstawiają argumenty drugiej grupie.
Uczniowie czytają cały tekst Blessing? Curse? i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie odpowiadają w parach na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj):
- Do you think that the days of paper books are numbered?
- In what way do ebooks correspond to the protection of the natural environment?
- How does using ebooks affect your sight?
- How can ebook owners be misled about certain data?
Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
W ramach przygotowania do pracy z krzyżówką multimedialną uczniowie wykonują Exercise 1 (Krzyżówka). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozwiązują krzyżówkę i wykonują Exercise 2 i 3 (Krzyżówka). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Krzyżówka). Podają odpowiedzi na forum klasy, a chętna osoba nanosi je na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). W tym celu wyszukują w lekcji przydatne słownictwo, które wykorzystują w odpowiedzi na pytanie. Porównują odpowiedzi w parach. Chętne osoby dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
You purchased an ebook and have been using it for a while now. Your friend from England considers getting one. Write an email and share your opinion with her. In the email:
- mention why and how you came into possession of your ebook;
- give two features of the ebook that you value the most;
- explain what she should be careful about while using the ebook;
- express your opinion whether paper books will ever be replaced by ebooks. Your email should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze:
Krzyżówka z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie układają 10 zdań ze słownictwem z krzyżówki. Na kolejnej lekcji prezentują zdania na forum klasy, a nauczyciel omawia prawidłowo lub nieprawidłowo użyte związki wyrazowe z krzyżówki.