Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Monika Sitek |
Przedmiot: | fizyka |
Temat zajęć: | Co wiemy o księżycach Jowisza |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania | game‑based learning |
Metody nauczania | pogadanka; burza mózgów, analiza pomysłów |
Formy zajęć: | praca w parach |
Środki dydaktyczne: | urządzenia multimedialne dla uczniów w celu rozegrania gry edukacyjnej oraz prezentacji zdjęć pomocniczych w lekcji |
Materiały pomocnicze: | - |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od pytań: Co to jest księżyc? Ile księżyców może mieć planeta? Skąd się biorą naturalne satelity wokół planet? Następnie nauczyciel prowadzi otwartą dyskusję na temat księżyców, kładąc nacisk na księżyce Jowisza. Notuje na tablicy fakty z dotychczasowej wiedzy, które przytaczają uczniowie (nie wszyscy uczniowie muszą się z nimi zgadzać). Nauczyciel pyta uczniów czego chcieliby się dowiedzieć o księżycach Jowisza? Co byłoby dla nich ciekawe? | |
Faza realizacyjna: | |
Uczniowie w parach rozgrywają grę edukacyjną z tego e‑materiału. Każda para musi zanotować swój wynik i czas przebiegu gry. Nauczyciel tworzy ranking: wygrywa para, która miała najwięcej punktów i najlepszy czas. Nauczyciel kontroluje każdy etap gry i stara się stworzyć zestawienie zagadnień, z którymi uczniowie radzili sobie najsłabiej (parametry fizyczne, rozkład księżyców, skład chemiczny i budowa księżyców Galileuszowych). Można zrobić to zestawienie na podstawie opinii samych uczniów. | |
Faza podsumowująca: | |
Nauczyciel prezentuje w zwartej i jasnej formie księżyce Jowisza, głównie księżyce Galileuszowe. Podczas podsumowania wyświetla na tablicy zdjęcie księżyca, o którym w danym momencie jest mowa, aby utrwalić uczniom obraz księżyca z faktami i zjawiskami na nim występującymi. | |
Praca domowa: | |
Zestawienie cech podobnych i cech przeciwnych księżyców galileuszowych w postaci tabeli. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Gra edukacyjna może posłużyć uczniom do powtórzenia i utrwalenia wiadomości o księżycach Jowisza. |