Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: What is the UN for? / Po co zostało stworzone ONZ?

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.14, II.5, III.1, III.4, V.3, V.6, VII.4, VIII.1, VIII.2, VIII.3

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K6] kompetencje obywatelskie

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące funkcjonowania Organizacji Narodów Zjednoczonych.

  2. Uczeń opisuje historię i funkcjonowanie niektórych organów i agencji ONZ.

  3. Uczeń prezentuje opinię na temat roli ONZ w utrzymaniu pokoju na świecie.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat ONZ oraz pokoju na świecie.

  2. Uczeń wzbogaca wiedzę na temat organów i agencji ONZ.

  3. Uczeń rozwija świadomość znaczenia organizacji pokojowych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel zwraca uwagę na zdjęcie sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ (Przeczytaj) i prosi uczniów o odpowiedź na pytania:

  • What does the picture show?

  • What do you know about the United Nations?

  • What does this political body do?

    Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj).

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie pobieżnie czytają tekst United We Stand, Divided We Fall i dopasowują tytuły do poszczególnych akapitów tekstu w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  2. Uczniowie dokładnie czytają tekst United We Stand, Divided We Fall i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  3. Uczniowie pracują w parach i ustnie realizują Exercise 4 (Przeczytaj). Odpowiadają na pytania:

  • Why was the UN formed?

  • Name two organs of the UN and describe their functions.

  • Name two specialised agencies functioning within the UN and describe their purpose.

    Wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie prezentują odpowiedzi na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do pracy z prezentacją uczniowie realizują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Wskazana przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie oglądają prezentację na forum klasy i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi na forum klasy, starając się je uzasadnić.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach. Wyznaczona przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Prezentacja multimedialna):

  • Why did the Trusteeship Council suspend its operations?

  • What’s the purpose of UNHCR?

  • What places are put on the World Heritage Site List? Why?

    Reprezentanci grup podsumowują dyskusję na forum klasy.

  1. Uczniowie dyskutują na forum klasy na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Gillian Sorensen, former United Nations assistant secretary‑general for external relations, once said: “The United Nations is our world's greatest mechanism for making peace.” To what extent do you agree or disagree with this statement?

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): You have recently watched a documentary about the UN. Write an email to a friend and tell them about your findings. In your email:

  • write why the UN was created;

  • describe two organs of the UN and their functions;

  • mention what doubts about the functioning of the UN there are nowadays;

  • add your opinion about the role of the UN in keeping peace in the world.

Your email should be 100–150 words long.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie tworzą mapę pojęć ze słownictwem dotyczącym każdej z wymienionych w prezentacji organizacji. Po czym w celu utrwalenia słownictwa, korzystając z mapy, objaśniają kolegom/koleżankom, czym każda z organizacji się charakteryzuje i czym się zajmuje.