Autorka e‑materiału: Anna Lech

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: In the Desert / Na pustyni

Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa

Podstawa programowa

Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.13, II.2, III.4, V.1, V.5, VII.7

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  • [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  • [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  • [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  • [K4] kompetencje cyfrowe

  • [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  • Uczeń stosuje słownictwo związane ze światem przyrody.

  • Uczeń wymienia najbardziej zaskakujące fakty dotyczące życia na pustyni.

  • Uczeń redaguje do kolegi/koleżanki e‑mail, w którym na podstawie zdobytej wiedzy opisuje swoje wrażenia z wycieczki na pustynię.

Cele motywacyjne:

  • Uczeń rozwija zainteresowanie światem natury.

  • Uczeń rozwija wiedzę na temat życia na pustyni.

Strategie uczenia się:

  • strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  • strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  • strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  • podejście komunikacyjne

  • kognitywizm

  • konstruktywizm

  • konektywizm

  • metoda podająca (praca z tekstem)

  • metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  • metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  • metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  • praca w parach

  • praca indywidualna

  • praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  • komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  • zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  • tablica interaktywna

  • urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI

Faza wprowadzająca:

1. Nauczyciel wyświetla zdjęcie pustyni (Wprowadzenie) i zadaje uczniom pytanie: What does the picture show? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

1. Uczniowie czytają tekst Life in the Desert i odpowiadają na pytanie nauczyciela: What is each paragraph about? (Odpowiedzi: heat, camels, plants itp.).

2. Uczniowie ponownie czytają tekst Life in the Desert i wyjaśniają niezrozumiałe wyrazy/wyrażenia przy pomocy słownika lub z pomocą nauczyciela.

3. Uczniowie wykonują Exercise 23 (Przeczytaj).

4. Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj): How can plants survive in the desert? What is special about camels’ eyes? Prezentują odpowiedzi na forum klasy.

5. Uczniowie, pracując w parach, przygotowują własne pytania do każdego akapitu tekstu. Nauczyciel sprawdza pytania, po czym uczniowie odpowiadają na pytania w parach.

6. Nauczyciel pyta uczniów: What did you learn about deserts? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

7. Uczniowie zapoznają się z działem Gramatyka i wykonują Exercise 56 (Przeczytaj).

8. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

9. Uczniowie grają w grę edukacyjną, a następnie wykonują Exercise 2–5 (Gra edukacyjna).

Faza podsumowująca:

1. Uczniowie wykonują Exercise 4–6 (Sprawdź się).

2. Uczniowie, pracując w parach, wykonują ustnie Exercise 7 (Sprawdź się). Następnie chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy.

Praca domowa:

1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–3 (Sprawdź się).

2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

Imagine you went on a trip to a desert. Write an email to an English friend  who now is living in Poland and

– write what you saw on the trip;

– describe what you liked;

– invite your friend to your place to look at the photos from the trip.

Your email should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze:

Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie, wykorzystując słownictwo z gry edukacyjnej, przygotowują rysunek pustyni. Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w parach. Jedna osoba opisuje swój rysunek, a druga stara się rysować zgodnie ze wskazówkami. Następnie uczniowie zamieniają się rolami.