Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: How to Choose the Right Secondary School? / Jak wybrać odpowiednią szkołę średnią?
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, II.3, II.5, III.1, III.4, III.5, III.6, V.2, V.4, V.6, VII.14, VIII.1, VIII.2, VIII.3, XI, XII, XIII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń zna słownictwo dotyczące rekrutacji do szkoły średniej.
Uczeń potrafi opisać proces przygotowania do składania dokumentów do szkoły średniej.
Uczeń redaguje wiadomość e‑mail, w której opisuje proces rekrutacji do wybranej szkoły średniej.
Cele motywacyjne:
Uczeń poznaje i utrwala słownictwo dotyczące edukacji, a w szczególności procesu rekrutacji, a także dowiaduje się jakie kroki trzeba podjąć, zanim złoży dokumenty do wybranej przez siebie szkoły.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie nastolatki (Przeczytaj) i wprowadza temat wyboru szkoły: Today we are going to talk about choosing a secondary school? Do you know where you would like to study next year? Have you chosen a secondary school? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Nauczyciel prosi, by w ramach przygotowania do czytanki uczniowie połączyli wyrazy z definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie pracują na swoich urządzeniach, a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst czytanki (Przeczytaj), a następnie indywidualnie wybierają odpowiedzi w Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu. Porównują odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi. Obie grupy prezentują odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), a następnie nauczyciel wskazuje błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.
Uczniowie w parach uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
W ramach wprowadzenia do gry edukacyjnej uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Wykonują wykreślankę, a najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie odpowiadają na pytania w grze (Gra edukacyjna). Nauczyciel prosi ich o zapamiętywanie jak największej liczby poprawnych odpowiedzi.
Uczniowie indywidualnie wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Gra edukacyjna) i odczytują je na forum klasy.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 3 i 4 (Gra edukacyjna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie porozmawiali w grupach na tematy z Exercise 7 (Sprawdź się):
What class profile interests you? Why?
Could you commute to school for an hour every day? Why / why not?
Do you want to attend the same secondary school with your friends? Why / why not?
Uczniowie rozmawiają, a następnie przedstawiciele grup podsumowują dyskusje na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie indywidualnie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się).
Uczniowie w parach wykonują Exercise 2 i 3 (Sprawdź się). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie w parach wykonali Exercise 4 (Sprawdź się), po czym jedna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Odczytuje tekst na forum klasy.
Uczniowie na forum klasy rozmawiają na temat poruszony w Exercise 1 (Sprawdź się). Nauczyciel pyta: Are you scared of the admission process? What is the most scary/stressful thing about it? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Nauczyciel może opowiedzieć o swoich doświadczeniach z młodości. Następnie uczniowie dokonują samoewaluacji - ustalają czego się nauczyli, co było dla nich trudne, a co łatwe oraz identyfikują nowe słownictwo, skupiając się na najtrudniejszych dla nich słowach.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 5 i 6 (Sprawdź się). 1.. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You’ve picked a secondary school that you want to attend. Write an email about it to a friend from England. In the e‑mail:
discuss what you need to do to attend it;
describe the class profile you’re interested in;
write whether you think you’ll get in or not.
Your answer should be 50–120 words long.*
Materiały pomocnicze:
1.ra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie, na podstawie swoich notatek z lekcji, wykonują następujące polecenie: Write 5 sentences offering advice on what to do in order to choose a school well. What should you consider first? What should you think about next? Model your answer on the Game, but write advice in your own words.