Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Tomasz Sobiepan |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Nauka posługiwania się multimetrem |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, rozszerzenie zapisu podstawy programowej dla zakresu rozszerzonego |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia eksperymentalno‑obserwacyjna |
Metody nauczania: | ćwiczenia laboratoryjne |
Formy zajęć: | praca w grupach |
Środki dydaktyczne: | symulacja interaktywna, zestaw zadań |
Materiały pomocnicze: | e‑materiał: ”Jak posługiwać się miernikiem uniwersalnym (multimetrem)?” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Zaciekawienie uczniów wg części „Czy to nie ciekawe?”. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel dzieli klasę na 3‑osobowe grupy, każdej daje multimetr i 4 zadania do wykonania (np. pomiar napięcia baterii, pomiar natężenia prądu płynącego przez opornik, wyznaczenie oporu opornika, wyznaczenie napięcia przewodzenia diody półprzewodnikowej).
Jako podsumowanie wiadomości uczniowie rozwiązują w grupach zadania nr 2, 6, 7, 8 z zestawu ćwiczeń. | |
Faza podsumowująca: | |
Nauczyciel podsumowuje lekcję koncentrując się na procesie uczenia się i podziale ról w grupach. | |
Praca domowa: | |
Uczniowie utrwalają wiedzę i umiejętności zdobyte w czasie lekcji przez rozwiązanie w domu zadań nr: 1, 3, 4, 5. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Symulacja interaktywna może być także wykorzystana przy nauce posługiwania się woltomierzem, amperomierzem oraz przy podsumowaniu wiadomości z zakresu prądu elektrycznego. |