Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Autor: Gabriela Cieniuch
Przedmiot: biologia
Temat: Budowa i mechanizm infekcji wiroidów
Grupa docelowa: uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie rozszerzonym
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje obywatelskie;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.
Cele operacyjne (językiem ucznia):
Poznasz definicję wiroidów.
Poznasz budowę wiroidów.
Opiszesz mechanizm infekcji wiroidów.
Strategie nauczania:
konstruktywizm;
konektywizm;
IBSE (nauczanie przez dociekanie naukowe).
Metody i techniki nauczania:
pogadanka;
praca z materiałem źródłowym z e‑podręcznika;
praca z filmem;
metoda informacji zwrotnej.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputery z dostępem do internetu;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
tablica oraz kartki papieru umożliwiające uczniom notowanie informacji znajdujących się w e‑materiale.
Przebieg zajęć
Faza wstępna
Nauczyciel tydzień przed lekcją prosi o przeczytanie przez uczniów części „Przeczytaj” e‑materiału.
Nauczyciel rozpoczyna lekcję od przedstawienia tematu zajęć.
Nauczyciel prowadzi dyskusję w oparciu o wiedzę uczniów na dany temat. Zachęca uczniów do zabrania głosu.
Nauczyciel przypomina wraz z uczniami zagadnienia związane z wiroidami.
Faza realizacyjna
Nauczyciel przepytuje uczniów z wiadomości zawartych w części e‑materiału, którą uczniowie mieli przeczytać.
Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Na podstawie filmu jedna grupa opracowuje wiadomości dotyczące budowy wiroidów, a druga wiadomości dotyczące mechanizmu infekcji. Nauczyciel wyznacza czas potrzebny na opracowanie materiału przez uczniów.
Następnie każda grupa omawia zadanie przed klasą, wybierając swojego przedstawiciela.
Faza podsumowująca
Nauczyciel podsumowuje lekcję, wykorzystując nabyte wiadomości uczniów.
Praca domowa
Uczniowie wykonują ćwiczenia interaktywne od 1 do 8.
Materiały pomocnicze:
Jane B. Reece i in., „Biologia Campbella”, tłum. K. Stobrawa i in., Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2021.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania filmu
Uczniowie mogą wykorzystać film w celu przygotowania się do lekcji powtórkowej.