Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Bartosz Hołownia
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Accidents Will Happen / Wypadki chodzą po ludziach
Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, I.11, I.14, II.3, II.4, II.5, III.1, III.2, III.3, III.4, III.5, III.6, V.2, V.6, V.8, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z dolegliwościami zdrowotnymi.
Uczeń potrafi nazwać urazy takie jak oparzenie, złamanie lub skaleczenie, oraz wymienić czynności medyczne, jakie należy podjąć w przypadku ich wystąpienia.
Uczeń potrafi opisać własne doświadczenia związane z nagłymi wypadkami.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo potrzebne do opisania powszechnych urazów i dolegliwości zdrowotnych.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat postępowania medycznego w razie nagłego wypadku.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra edukacyjna, praca z plikiem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Have you ever broken a leg? (Przeczytaj). Odczytuje pytanie, a uczniowie odpowiadają na forum klasy. Dodatkowo nauczyciel pyta:
Have you ever had any other injury?
What happened?
How did it happen?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrazy z ilustracjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy. Każda grupa czyta jedną historię o urazach opisaną w sekcji Przeczytaj. Po czym przedstawiciele każdej grupy opowiadają na forum klasy o wypadku, który przydarzył się bohaterowi/bohaterce danej historii.
Uczniowie czytają tekst i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Chętne osoby podają je na forum klasy. Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na cytaty z tekstu.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Powtarzają czynności dla Exercise 5 (Przeczytaj).
Uczniowie, rozmawiając w parach, odpowiadają na pytania z Exercise 6 (Przeczytaj):
What injuries/health problems can you remember from the texts?
What injury has someone you know suffered from? What happened?
What can you do if you have an injury/health problem?
Po zakończeniu rozmów chętni uczniowie prezentują odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie How to describe common ailments in English? i prosi uczniów, żeby odpowiedzieli na pytanie. Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a nauczyciel zapisuje nazwy urazów na tablicy. Dodatkowo może poprosić o podanie polskich odpowiedników. Następnie uczniowie łączą wyrazy z ilustracjami w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie drużyny. Wyświetla na tablicy krzyżówkę (Gra edukacyjna). Zawodnicy wytypowani przez drużyny na przemian podchodzą do tablicy i uzupełniają pojedyncze wyrazy w krzyżówce, pod dyktando kolegów/koleżanek z drużyny, którzy literują dany wyraz. Do ostatniego, nieparzystego hasła z krzyżówki drużyny zgłaszają się, podnosząc ręce. Drużyna, która zgłosi się jako pierwsza typuje zawodnika, który uzupełni krzyżówkę. Za każdy prawidłowo wpisany wyraz, drużyny otrzymują punkt. Na koniec, po przejściu wszystkich poziomów gry, wygrywa drużyna, która zdobyła większą liczbę punktów.
Pracując w parach na urządzeniach mobilnych, uczniowie łączą elementy w Exercise 2 (Gra edukacyjna). Ochotnicy nanoszą rozwiązanie na tablicę.
Uczniowie pracują samodzielnie i na urządzeniach mobilnych uzupełniają zdania w Exercise 3 (Gra edukacyjna). Wskazane przez nauczyciela osoby odczytują zdania i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel ponownie dzieli uczniów na dwie drużyny, które zaprasza do rywalizacji w kalambury. Kolejni zawodnicy z obu drużyn losują z biurka nauczyciela kartki z nazwami urazów/schorzeń i demonstrują je na forum klasy. Drużyna, która szybciej odgadnie, o jaki uraz/schorzenie chodzi, zdobywa punkt. Wygrywa zespół, który zgromadzi większą liczbę punktów.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You had an accident while cycling. Write an email to your friend from England. In the email:
describe your injuries;
explain what you did after the accident;
write about one positive result of the accident.
Your email should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału, kartki z wprowadzanymi w e‑materiale nazwami urazów i schorzeń.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W fazie podsumowującej uczniowie tworzą memo skłądające się z 5 par kart. Nauczyciel proponuje dwa warianty memo: pary kart mogą tworzyć kolokacje (np.: break – a leg) albo tłumaczenia (pain – ból). Uczniowie wybierają jeden wariant i w parach tworzą grę, którą następnie (lub na kolejnej lekcji) przekazują sąsiedniej parze. Uczniowie grają w memo w parach.