Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Danuta Jyż‑Kuroś
Przedmiot: chemia
Temat: Wszechobecne szkło
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym
Podstawa programowa:
Zakres podstawowy
XI. Zastosowania wybranych związków nieorganicznych. Uczeń:
2) opisuje proces produkcji szkła; jego rodzaje, właściwości i zastosowania.
Zakres rozszerzony
XI. Zastosowania wybranych związków nieorganicznych. Uczeń:
2) opisuje proces produkcji szkła; jego rodzaje, właściwości i zastosowania.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
omawia zastosowania szkła we współczesnym budownictwie;
nazywa poszczególne rodzaje szkła laboratoryjnego;
podaje mocne i słabe strony zastosowania szkła oraz wynikające szanse i zagrożenia.
Strategie nauczania:
asocjacyjna.
Metody i techniki nauczania:
burza mózgów;
dyskusja dydaktyczna;
analiza SWOT;
analiza materiału źródłowego;
film edukacyjny;
ćwiczenia uczniowskie;
technika gadająca ściana;
technika zdań podsumowujących.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach;
praca zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami i dostępem do internetu/smartfony/tablety;
słuchawki;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
tablica interaktywna/tablica;
rzutnik multimedialny;
pisak/kreda;
aplikacja Mentimeter.
Przed lekcją
Nauczyciel prosi uczniów o wypisanie/sfotografowanie wszystkich szklanych przedmiotów, które widzieli w ciągu jednego dnia. Zdjęcia należy wykonywać w każdy miejsu, w którym uczniowie przebywali. Nauczyciel zwraca zasadę, że przy wykonywaniu zdjęć nie można fotografować innych osób jedynie przedmioty.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Zaciekawienie i dyskusja. Nauczyciel zadaje pytanie: Jak wyglądałby dziś świat, gdyby nie wynaleziono szkła?
Rozpoznawanie wiedzy wyjściowej uczniów. Burza mózgów wokół zastosowania szkła. Nauczyciel może wykorzystać aplikację Mentimeter z wykorzystaniem tabletów/smartfonów.
Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej film edukacyjny dotyczący zastosowania szkła.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy, rozdaje arkusze papieru i mazaki. Uczniowie pracują z tekstem w dostępnych źródłach informacji, w tym w e‑materiale. Wskazane, że mogą również wykorzystać swoje zdjęcia. Uczniowie opracowują zastosowanie szkła w różnych dziedzinach życia człowieka (z uwzględnieniem szkła laboratoryjnego), po czym chętni uczniowie omawiają efekty pracy grupowej z wykorzystaniem techniki gadająca ściana. Nauczyciel monitoruje przebieg pracy uczniów.
Prowadzący zajęcia rozdaje arkusze papieru z tabelą metody SWOT i mazaki uczniom pracującym w tych samych grupach, jak w poprzednim poleceniu. Uczniowie dokonują analizy zastosowania szkła w kontekście mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń. Uczniowie mogą korzystać z e‑materiału. Prowadzący zajęcia monitoruje przebieg pracy uczniów i wyjaśnia niezrozumiałe kwestie. Po skończonej pracy liderzy prezentują efekty pracy grupowej z wykorzystaniem techniki gadająca ściana. Nauczyciel kontroluje merytoryczność wypowiedzi uczniów i ewentualnie odpowiada na wątpliwości.
Uczniowie samodzielnie sprawdzają swoją wiedzę wykonując ćwiczenia w e‑materiale - zestaw ćwiczeń.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów zadając przykładowe pytania: Jakie poznałeś rodzaje szkła laboratoryjnego? Jakie mogą być zastosowania szkła?
Jako podsumowanie lekcji nauczyciel może wykorzystać zdania do uzupełnienia, które uczniowie również zamieszczają w swoim portfolio:
Przypomniałem/łam sobie, że...
Co było dla mnie łatwe...
Czego się nauczyłem/łam...
Co sprawiało mi trudność...
Praca domowa:
Uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia w zestawie ćwiczeń.
Nauczyciel wyznacza każdemu uczniowi czas 1 tygodnia na samodzielne przygotowanie listy elementów, które powinna zawierać strona internetowa poświęcona zastosowaniu szkła. Zaznacza, że w projekcie trzeba odnieść się do różnych dziedzin życia lub gałęzi przemysłu. Zapisane/wydrukowane zestawienia zostaną porównane przez uczniów, którzy wybiorą jeden projekt. Każdy uczeń musi uzasadnić swoje stanowisko jednym argumentem.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Medium może być wykorzystane:
podczas przygotowywania się do zajęć, czy sprawdzianu;
na „Dniu Promocji Kierunków Technicznych” jako zobrazowanie wielu gałęzi przemysłu/kierunków technicznych, w których można się realizować zawodowo.
Materiały pomocnicze:
Arkusz do analizy SWOT jak we wzorze, do kserowania dla każdej grupy, mazaki oraz arkusze papieru:
Polecenia podsumowujące (nauczyciel przed lekcją zapisuje je na niewielkich kartkach):
Jakie poznałeś rodzaje szkła laboratoryjnego?
Jakie mogą być zastosowania szkła?
Dodatkowe informacje na temat zastosowania szkła dla ucznia i nauczyciela:
http://www.oszkle.pl
https://www.guardianglass.com