Autorka e‑materiału: Anna Lech

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Agatha Christie: the Queen of Crime / Agatha Christie, królowa zbrodni

Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.4, V.5, V.6, VII.3, VII.5

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z literaturą, szczególnie z powieściami detektywistycznymi.

  2. Uczeń opisuje sylwetkę literacką Agathy Christie.

  3. Uczeń przedstawia i uzasadnia opinię na temat bohatera Hercule’a Poirot, stosując przymiotniki określające cechy charakteru.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat powieści detektywistycznych.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat popularnej literatury brytyjskiej.

  3. Uczeń rozwija zainteresowanie literaturą.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem/audiobookiem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: Do you like detective stories? Why? Why not? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrazy z definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst The Queen of Crime i wybierają odpowiednie tytuły dla akapitów w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do fragmentów tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie rozmawiają w parach. Starają się odtworzyć jak najwięcej faktów dotyczących Agathy Christie, jej twórczości i bohaterów jej książek.

  5. Uczniowie dyskutują na forum klasy i odpowiadają na pytanie trzecie z Exercise 7 (Sprawdź się): Why do you think Agatha Christie’s novels are still so popular?

  6. Uczniowie pracują w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania pierwsze i drugie z Exercise 7 (Sprawdź się): Do you prefer to read books or watch film adaptations? Why? Do you read detective stories? Why? Why not? Reprezentanci każdej grupy przedstawiają na forum klasy opinie kolegów/koleżanek, a nauczyciel zlicza, ile osób preferuje dane medium. Notuje na tablicy powody podane przez uczniów. Może poprosić uczniów, by zapisali w formie podsumowującego streszczenia poglądy całej klasy.

  7. Uczniowie w ramach rozgrzewki wykonują Exercise 1 (Audiobook). Łączą ilustracje z wyrazami i przewidują, jaką rolę dane przedmioty mogą odegrać w historii, której zaraz wysłuchają (np. strichnine – someone may be poisoned).

  8. Uczniowie słuchają audiobooka i wykonują Exercise 2 (Audiobook). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Audiobook) i odczytują zdania na forum klasy. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie słuchają nagrania do Exercise 4 (Audiobook) i wykonują ćwiczenie. Podają rozwiązania na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Audiobook). Podają odpowiedzi na forum klasy, starając się je uzasadnić.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You and your schoolmates are planning to organise a school detective film festival. Prepare an ad in which you:

  • explain why you want to organise such an event;

  • ask your schoolmates to prepare festival posters;

  • inform when and where the event will take place.

Your ad should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Audiobook z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie tworzą krzyżówkę z 6 hasłami związanymi z detektywistyką, które pojawiły się w materiałach. Na kolejnej lekcji w parach wymieniają się krzyżówkami i je rozwiązują.