Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Do You Take Care of Your Mental Health? / Czy troszczysz się o swoje zdrowie psychiczne?
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.11, III.1, III.4, V.1, V.2, V.6, V.12, VII.3, VII.4, VII.15, VIII.2, VIII.3, IX.1, IX.2, X, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z troszczeniem się o zdrowie psychiczne.
Uczeń potrafi wymienić powody, dla których nastolatkowie mogą być narażeni na problemy ze zdrowiem psychicznym.
Uczeń potrafi udzielić porady na temat tego, jak zadbać o zdrowie psychiczne.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zdrowia psychicznego.
Uczeń poszerza wiedzę dotyczącą sposobów zapobiegania problemom ze zdrowiem psychicznym.
Uczeń kształtuje świadomość powszechności problemów ze zdrowiem psychicznym i rozwija wiedzę na temat tego, jak troszczyć się o siebie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozwijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wskazuje zdjęcie z sekcji Przeczytaj i pyta:
When do we feel unhappy and depressed?
What can we do to feel better?
Maybe we can take responsibility for our mental health?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a nauczyciel notuje na tablicy sposoby na poprawę samopoczucia.
Faza realizacyjna:
Uczniowie sprawnie czytają tekst A Take Care of Yourself i odpowiadają na pytanie w Exercise 1 (Przeczytaj).
Uczniowie czytają teksty A i B. Sprawdzają w słowniku niezrozumiałe słownictwo i porównują sugestie na temat poprawy samopoczucia w tekście z własnymi pomysłami z fazy wprowadzającej. Następnie wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy i uzasadniają odpowiednimi fragmentami z tekstu.
Uczniowie, pracując w parach, uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie, nadal pracując w parach, wykonują Exercise 4 i 5 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach na tematy z Exercise 6 (Przeczytaj):
Do you think that World Mental Health Day is a good idea? Why? Why not?
What is mindfulness?
How can you take care of your mental health?
Chętni relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć nauczyciel zaprasza uczniów do dyskusji pytaniem: Does mental health really matter? Nastepnie uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć i wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć).
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 3 (Mapa pojęć). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy, a chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę. Powtarzają te czynności w Exercise 4 (Mapa pojęć).
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach na tematy z Exercise 7 (Sprawdź się):
What mental problems do teeenagers suffer from? How do they behave?
What factors influence our mental health? Which is the most important? Why?
What are the best ways of dealing with mental health problems?
Przed przystąpieniem do realizacji zadania sporządzają listę słownictwa z tekstu i mapy pojęć, z której korzystają, odpowiadając na pytania. Po zakończeniu dyskusji chętni relacjonują opinie grupy na forum klasy. Uczniowie mogą kontynuować dyskusję na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You want to organise a Mental Health Day at your school. Write a post on your school blog in which you:
write what mental health problem is the most dangerous for teenagers and why;
present factors which may influence this mental health problem;
justify why it is a good idea to organise a Mental Health Day at your school;
inform the readers how you deal with the stresses of everyday life.
Sign as XYZ. Your blog post should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie wykorzystują słownictwo z mapy pojęć w e‑materiale do stworzenia (samodzielnie lub we współpracy z partnerem/partnerką) krótkiego artykułu do gazetki szkolnej (ok. 100 wyrazów). Artykuł dotyczy problemu zdrowia psychicznego w szkole, powinien zawierać opis problemów dominujących w społeczności szkolnej oraz sugestie, jak im zapobiegać.