Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Jan Pluta |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Jakie mogą być źródła niepewności pomiarowych? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne I. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia nauczania: nauczanie przez dociekanie IBSE |
Metody nauczania: | - dyskusja, |
Formy zajęć: | - praca najpierw wspólna, |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem, animacja będąca elementem tego e‑materiału |
Materiały pomocnicze: | e‑materiały : „Błąd przypadkowy, błąd systematyczny”, „Dokładność i precyzja dokonywania pomiarów”, „W jakim celu niektóre pomiary wykonuje się wielokrotnie i jaki jest ich wynik?”, „Jaką mamy pewność, że wynik pomiaru jest prawidłowy?” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Wprowadzenie przez prowadzącego zwracające uwagę, na możliwość pojawiania się niepewności pomiarowych na różnych etapach procedury pomiarowej – nie tylko w samym pomiarze. | |
Faza realizacyjna: | |
Uczniowie zapoznają się z tekstem „Warto przeczytać”. Aby usprawnić pracę uczniów nauczyciel może przed lekcją przygotować kilka propozycji pomiarów i w drodze losowania przydzielić je uczniom. Przykłady pomiarów: pomiar długości stołu, pomiar temperatury wody w szklance, pomiar wagi kul bilardowych, pomiar liczby osób widzianych przez okno sali lekcyjnej w czasie 5 min. itp. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie oglądają grafikę interaktywną dołączoną do tego materiału. Nauczyciel wspólnie z uczniami omawia zawartość grafiki. Podczas jej omawiania, każda z grup stara się dopasować zidentyfikowane wcześniej w przeanalizowanych przykładach źródła niepewności do tych, które zostały przedstawione na grafice. | |
Praca domowa: | |
Ćwiczenia z zestawu: dla wszystkich uczniów: 1,2 i 3, dla uczniów realizujących rozszerzony zakres podstawy programowej dodatkowo ćw. 7 i 8. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium ma charakter ogólny i może być wielokrotnie wykorzystanie do analizy niepewności pomiarowych w różnych przykładach pomiarów. |