Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Caruk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Is There One Healthy Diet? / Czy istnieje jedna zdrowa dieta?
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, I.11, II.2, II.3, II.4, II.5, II.6, II.7, III.1, III.2, III.4, IV.2, IV.3, IV.6, V.2, V.3, V.6, V.10, V.11, V.12, VIII.3, X, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze zdrowym żywieniem.
Uczeń rozróżnia wartościowe i bezwartościowe produkty spożywcze ze względu na ich skład.
Uczeń opisuje niezdrowe nawyki żywieniowe oraz konsekwencje dla zdrowia, jakie się z nimi wiążą.
Uczeń umie wymienić zdrowe nawyki żywieniowe oraz opisać korzyści zdrowotne z nich wynikające.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje wiedzę na temat wpływu diety na własne zdrowie fizyczne i kondycję psychiczną.
Uczeń rozwija wiedzę na temat zdrowych nawyków żywieniowych i kształtuje poczucie własnego wpływu na swój stan zdrowia fizycznego i psychicznego, czyli na codzienne funkcjonowanie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy/inscenizacja)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Uczniowie sprawdzają przed lekcją znaczenie wyrazów: fibre, protein, carbohydrates, vitamins i przygotowują przykłady produktów o wysokim poziomie każdej z tych substancji odżywczych. Jeszcze przed lekcją starają się zrozumieć funkcje poszczególnych substancji. Nauczyciel może poprosić uczniów, żeby przez tydzień prowadzili dziennik i zapisywali posiłki (menu całodniowe lub np. tylko śniadania albo obiady).
Nauczyciel wyświetla zdjęcie śniadania (Przeczytaj) i pyta uczniów: What did you have for breakfast today? Would you call it a healthy breakfast? Why/why not? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach rozgrzewki uczniowie grupują wyrazy w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst My New Life i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i w parach uzupełniają Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Chętni odczytują zdania na forum klasy, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w parach, rozmawiają na temat swojej diety. Opisują, jakie produkty z grup leafy greens, starchy vegetables, fibre, proteins jedzą regularnie, i jak mogliby ulepszyć dietę. Jeśli uczniowie zostali uprzednio poproszeni o prowadzenie dziennika, w którym zapisywali posiłki, mogą to w tym ćwiczeniu wykorzystać i wspólnie z kolegą/koleżanką przeanalizować zapisy pod kątem wartości odżywczych.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją uczniowie nanoszą podane nazwy produktów na ilustrację w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba zapisuje odpowiedzi na tablicy.
Uczniowie oglądają prezentację i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie ponownie oglądają prezentację i uzupełniają Exercise 3 i 4 (Prezentacja multimedialna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach odgrywają scenkę wizyty u dietetyka. Uczeń A jest dietetykiem udzielającym porad klientowi, a uczeń B jest klientem, który źle się odżywia i potrzebuje pomocy w ułożeniu diety. Uczniowie odgrywają scenę dwa razy, zamieniając się rolami. Chętni prezentują scenki na forum klasy. Uczniowie stosują słownictwo z prezentacji multimedialnej i słownika (Przeczytaj). Jeśli przed lekcją przygotowali dzienniki żywienia, mogą znów posłużyć się notatkami, aby rozmowa nabrała bardziej spersonalizowanego charakteru.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently read an article on a certain website, concerning a shocking but popular diet. Share your opinion on the article on your blog. Your blog entry should consist of 100–150 words. Write:
what shocked you about the article and why;
why the diet is popular and who it is popular with;
what’s your opinion on such diets and why;
recommend a balanced diet and give a reason for that.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Na podstawie informacji z prezentacji multimedialnej w e‑materiale uczniowie tworzą ulotkę informacyjną na temat zdrowej diety. Ulotka powinna zawierać dwa rodzaje porad: Dos and Don’ts. Uczniowie wykonują ulotkę w parach podczas lekcji i następnie prezentują ją kolegom/koleżankom. Mogą też przygotować ulotkę samodzielnie w ramach pracy domowej i na kolejnej lekcji ją zaprezentować.