Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Can You Swim? / Potrafisz pływać?

Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.1, 1.5, 1.10, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.1, 6.1, 6.3, 7, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa wybrane sporty.

  2. Uczeń wymienia sporty, które potrafi uprawiać, a których nie.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo dotyczące sportów.

  2. Uczeń rozwija zainteresowanie różnymi formami aktywności sportowej.

  3. Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces nauki.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/filmem/wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (zabawyruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Uczniowie stają w kręgu na środku sali lub obok ławek. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Przeczytaj), a uczniowie naśladują czynności biegania, jeżdżenia na łyżwach, wspinania się, zjeżdżania na nartach. Nauczyciel nazywa czynności i uczniowie powtarzają słownictwo z ćwiczenia, cały czas wykonując gesty związane z danym sportem.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie słuchają nagrania z dialogami (Przeczytaj). W tym czasie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. Podczas drugiego odtwarzania nauczyciel zatrzymuje nagranie, w momentach gdy opisywana jest jakaś czynność i prosi uczniów o powtórzenie zdania oraz zademonstrowanie czynności, np.: jazdy na nartach albo łyżwach.

  2. Nauczyciel demonstruje uczniom sporty z tabeli Zwróć uwagę! – taniec, tenis, wspinaczkę, szybki bieg, łyżwiarstwo, narciarstwo – i za każdym razem wypowiada odpowiednie zdanie z I can. Następnie demonstruje dzieciom maskotkę/pacynkę żółwia lub słonia (lub kartę obrazkową przedstawiającą zwierzę) i modeluje zdania: The turtle can’t run fast/ice skate itp.

  3. Nauczyciel rozdaje uczniom dobranym w pary zestawy kart z czasownikami: dance, play tennis, climb, run fast, ice skate, ski. Karty leżą zakryte na ławce. Dzieci na przemian losują po jednej karcie i wypowiadają zdanie z can lub can’t na temat tego, co potrafią lub nie potrafią. Ochotnicy relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek z pary.

  4. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Wyjaśnia znaczenie zielonych i czerwonych oznaczeń na ilustracji, po czym prosi, żeby uczniowie w parach uzupełnili na urządzeniach mobilnych ćwiczenie. Gdy wszyscy skończą, ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania, po czym odczytuje pytanie/zdanie z ćwiczenia, a uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy. Nauczyciel nanosi je na tablicę.

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Film), a uczniowie robią to samo na urządzeniach mobilnych. W 1 minutę muszą w prawidłowej kolejności ułożyć litery jednego wyrazu. Gdy czas się skończy, uczniowie demonstrują daną czynność (pływanie, skakanie itd.). Następnie ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  7. Nauczyciel dwa razy wyświetla film na tablicy. Za drugim razem zatrzymuje film zanim padnie nazwa czynności i prosi dzieci, aby nazwały czynność widoczną na ekranie. 

  8. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Film) i odtwarza nagrania, a uczniowie łączą wyrażenia na urządzeniach mobilnych. Następnie ochotnicy nanoszą rozwiązanie na tablicę.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 3 (Film). Odtwarza nagrania, a uczniowie wybierają odpowiednie ilustracje i zaznaczają odpowiedzi na urządzeniach mobilnych. Po czym realizują zadanie na tablicy. Podchodząc do tablicy, naśladują ruch danej czynności (naśladują pływanie, skaczą, podchodzą tanecznym krokiem itp.).

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze: Karty z nazwami czynności (dance, play tennis, climb, run fast, ice skate, ski), pacynka/maskotka żółwia lub słonia (lub karta obrazkowa z ilustracją zwierzęcia).

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie pracują w parach. Jedna osoba literuje, pisząc na plecach kolegi/koleżanki nazwę jednej z czynności wymienionych w filmie. Gdy partner odgadnie, ma za zadanie utworzyć zdanie z danym czasownikiem według schematu: I can/can’t + verb.