Autorka e‑materiału: Monika Kozłowska

Autorka scenariusza: Monika Ekert

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Saint Patrick’s Day / Dzień Świętego Patryka

Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.9, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 4.1, 4.4, 5.2, 6.1, 7, 8.1, 9, 10, 11.

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa wybrane przedmioty i zwyczaje związane z Dniem Świętego Patryka.

  2. Uczeń rozpoznaje wybrane elementy związane z powyższym świętem.

  3. Uczeń wskazuje nazwę oraz flagę kraju, którego Święty Patryk jest patronem.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija zainteresowanie różnymi tradycjami i kulturami.

  2. Uczeń kształtuje zdolności manualne.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (zabawy ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje planszę z obrazkiem przedstawiającym skrzata w zielonym stroju, miękką piłeczkę, zestawy karteczek (6) do przygotowania gry memo - jeden na parę, przybory do rysowania - kredki/mazaki.

Na początku zajęć nauczyciel pokazuje planszę i pyta dzieci, czy z czymś im się kojarzy przedstawiony na niej skrzat. Jeśli uczniowie podadzą jakieś propozycje, zapisuje je na tablicy. Następnie krótko opowiada o święcie św. Patryka.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Przeczytaj). Wskazuje kolejne obrazki i pyta: What is it? Odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają ich treść - raz głośno, raz cicho.

  2. Uczniowie słuchają historyjki (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. Nauczyciel odtwarza drugi raz nagrania, jednak tym razem zatrzymuje je przy każdej ważnej informacji lub nazwie przedmiotu, związanej z Dniem Świętego Patryka. Zadaniem uczniów jest powtórzyć na głos wybrane zwroty w celu ich utrwalenia.

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj) i bierze miękką piłeczkę. Odczytuje pierwsze zdanie z wyrazem do wyboru i rzuca piłeczkę do dowolnego ucznia, który ma za zadanie wybrać pasujące słowo. Jeśli uczeń odpowie dobrze, klasa mówi na głos: Yes, it is!, a nauczyciel przechodzi do kolejnego zdania z ćwiczenia. Jeśli uczeń odpowie nieprawidłowo, uczniowie mówią chórem: Try again!, dzięki czemu dziecko ma szanse poprawić swoją odpowiedź. Czynności te są powtarzane, do czasu omówienia wszystkich przykładów.

  4. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Ochotnik podchodzi do tablicy, a pozostali uczniowie dyktują mu, który wyraz powinien się znaleźć w której luce. Następnie uczeń przeciąga wyrazy w odpowiednie miejsca i wspólnie z klasą sprawdza poprawność wykonania ćwiczenia.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Film), wskazuje na poszczególne obrazki i pyta: What is it? Uczniowie starają się odpowiedzieć na podstawie zdobytej wiedzy w sekcji Przeczytaj. Następnie nauczyciel włącza nagrania kryjące się pod znacznikami. Zadaniem uczniów jest powtórzyć ich treść - raz głośno, raz cicho.

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy film z e‑materiału. Uczniowie go oglądają dwukrotnie. Podczas drugiego odtworzenia Nauczyciel zatrzymuje film w miejscach, gdzie uczniowie będą w stanie samodzielnie dokończyć zdanie, np. St Patrick is the patron of..., uczniowie chórem dokańczają zdanie, mówiąc na głos Ireland. Następnie uczniowie powtarzaja za lektorem wyświeltane słowa z filmu, pokazujące się na tablicy interaktywnej.

  7. Uczniowie pracując w parach, wykonują Exercise 2 (Film). Ich zadaniem jest prawidłowo połączyć obrazki ze zwrotami, które sie do nich odnoszą. Uczniowie wykonują to zadanie na czas. Nauczyciel mówi: Ready? Go!. Para, która najszybciej wykona ćwiczenie zgłasza się i podchodzi do tablicy, aby zaznaczyć swoje odpowiedzi. Jeśli wykonali zadanie dobrze, nauczyciel mówi: You win! Congratulations!, a uczniowie wracają na swoje miejsca. Jednak jeśli wykonali je nieprawidłowo, do tablicy podchodzi para, która jako druga wykonała ćwiczenie najszybciej. Zabawa trwa, dopóki na tablicy nie pojawią się wszystkie prawidłowe dopasowania.

  8. Uczniowie nadal pracują w parach na tabletach lub innych dostępnych urządzeniach mobilnych. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Film). Odsłuchują nagranie znajdujące się w zadaniu, mogą też przeczytać transkrypcję. Zadaniem uczniów jest narysować elementy, o których była mowa w nagraniu. Następnie nauczyciel wybiera dowolną parę z klasy, która prezentuje wykonane zadanie na forum całej grupy uczniów.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

W celu podsumowania informacji z zajęć, uczniowie wykonują grę memo. Dzieci pracują w parach, z których każda otrzymuje zestaw czystych karteczek do przygotowania gry (6), a także przybory do rysowania. Gra musi zawierać 3 pary kart. W każdej parze jedna karta zawiera obrazek kojarzący się z Dniem Świętego Patryka, a druga – słówko po angielsku. Następnie grają w memo w parach.

Na zakończenie zajęć Nauczyciel włącza Exercise 3 (Sprawdź się) i całą klasą rozwiązują krzyżówkę. Ochotnicy podchodzą do tablicy i wypełniają odpowiednie pola na planszy. Następnie całą klasą odczytują otrzymane hasło, a jeden z uczniów uzupełnia zdanie znajdujące się pod krzyżówką.

Praca domowa:

Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia Exercise 1–2 (Sprawdź się) w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze:

Plansza z obrazkiem przedstawiającym skrzata w zielonym stroju, miękka piłeczka, zestawy karteczek do przygotowania gry memo (6) - jeden na parę, przybory do rysowania - kredki/mazaki.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Nauczyciel dzieli klasę na pięć grup. Zadaniem każdej z nich jest przygotować plakat, na którym przedstawią jak najwięcej skojarzeń z Dniem Świętego Patryka. Gotowe prace wieszają w klasie.