Autorki e‑materiału: Renata Nowakowska, Marta Hilgier

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Schools in Britain / Szkoły w Wielkiej Brytanii

Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, III.1, III.4, IV.1, V.1, V.2, IX.1, X, XII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z brytyjską szkołą.

  2. Uczeń potrafi opisać typowy dzień w szkole w Wielkiej Brytanii.

  3. Uczeń potrafi opisać swój dzień szkolny.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę o przedmiotach szkolnych.

  2. Uczeń kształtuje świadomość różnic pomiędzy zwyczajami szkolnymi w Wielkiej Brytanii i w Polsce.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (błąd jako narzędzie doskonalenia, domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach/grupach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta: What time does your school start? What time do you usually finish school? How long are the breaks? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Nauczyciel może poprosić uczniów, aby podali dodatkowe nazwy czynności typowe dla domu i szkoły.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst School in Great Britain i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytują zdania na forum klasy.

  3. Uczniowie pracują w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj):

  • What do children do during the lunch break?

  • Do children in Britain wear uniforms?

  • At what age do children in Britain go to school?

    Uczniowie odpowiadają zgodnie z informacjami zawartymi w tekście, a następnie odpowiadają na te same pytania w odniesieniu do ich własnej szkoły. Chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie School classes for children are obligatory in the UK i pyta uczniów: Are classes for children obligatory in Poland too? Uczniowie odpowiadają a następnie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie analizują mapę pojęć i uzupełniają Exercise 2 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie uzupełniają luki w Exercise 3 i 4 (Mapa pojęć) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie rozmawiają w parach. Każdy opowiada o swoim dniu szkolnym według schematu z Exercise 3 (Mapa pojęć). Chętni relacjonują na forum klasy wypowiedź kolegi/koleżanki.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Sprawdź się) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie rozmawiają w parach. Odpowiadają na pytania z Exercise 8 (Sprawdź się):

  • What time do you begin your lessons?

  • Do you like going to school?

  • How many hours do you spend at school?

    Nauczyciel może zachęcić uczniów o wzbogacenie wypowiedzi o pytania takie jak:

  • Do you have any extra activities? What are they?

  • What do you do to relax after school?

  • How many hours do you spend doing homework?

    Chętni relacjonują na forum klasy wypowiedzi kolegi/koleżanki.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–3, 5–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): Describe your school day in an e‑mail to a friend from England. In the e‑mail:

  • write about what your day looks like;

  • describe what you do during the lunch break;

  • inform your friend about your extra activities.

    Your answer shouldn't be longer than 50 words.

Materiały pomocnicze: mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie, na podstawie mapy pojęć z e‑materiału, pracując w parach, tworzą grę memo z nazwami sześciu pojęć z mapy i ich ilustracjami wykonanymi we własnym zakresie.