Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: It’s Not Good For You / To nie jest dla ciebie dobre
Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.11, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 6.1, 6.2, 6.3, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń wymienia, co jest i co nie jest dobre dla niego i jego zdrowia.
Uczeń opisuje, co można robić codziennie, a czego nie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat zdrowych nawyków żywieniowych.
Uczeń kształtuje świadomość wpływu niedobrych nawyków na zdrowie i samopoczucie.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces nauki.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej, błąd jako narzędzie doskonalenia)
strategie kompensacyjne (wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe, dryl językowy)
metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, zadania ruchowe/nauczanie polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel prezentuje uczniom karty obrazkowe przedstawiające zdrowe i niezdrowe produkty oraz czynności: sport, szklankę wody, słodycze, leżenie na kanapie, puszkę napoju gazowanego itp. I za każdym razem pyta: Is it good for you? Uczniowie odpowiadają Yes lub No, a nauczyciel grupuje karty. Kiedy wszystkie karty podzielone są na kategorie rzeczy zdrowych i niezdrowych, nauczyciel kolejno wypowiada pełne zdania, np.: Sweets are not good for you, a uczniowie po nim powtarzają. Następnie nauczyciel zbiera wszystkie karty, rzutem piłeczki wybiera jednego ucznia, po czym zaprasza go, żeby wylosował jedną z kart i opisał ją zdaniem: X is good/not good for you.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj) i odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają ich treść.
Po zakończeniu powtarzania zwrotów, ochotnicy podchodzą do tablicy i bez użycia słów pokazują wybraną czynność. Reszta klasy odgaduje, co pokazuje ochotnik.
Nauczyciel wyświetla na tablicy historyjkę (Przeczytaj) i odtwarza nagrania dwa razy, a uczniowie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. Za każdym razem, gdy w historyjce jest wymieniony zdrowy nawyk - dzieci klaszczą. Gdy uczniowie słyszą opis niezdrowego nawyku - wydają dźwięk: buuu.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj), a uczniowie na urządzeniach mobilnych porządkują elementy z ćwiczenia, pracując w parach. Ochotnicy nanoszą poprawne odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy nagrania z Exercise 3 (Przeczytaj) i prosi uczniów, aby odpowiedzieli, czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe. Jeśli jest prawdziwe, kierują kciuki w górę i mówią Yes, it’s true, a jeśli fałszywe, opuszczają je w dół i mówią No, it’s false.
Nauczyciel zaprasza uczniów do zabawy ruchowej. Dzieci stają w kręgu, a nauczyciel wymienia kolejne produkty (może też pokazywać ilustrujące je karty obrazkowe). Jeśli dany produkt jest zdrowy, dzieci robią pajacyki, a jeśli niezdrowy, robią przysiady.
Nauczyciel wyświetla na tablicy wykreślankę z Exercise 1 (Gra edukacyjna). Uczniowie pracują w parach i wyszukują ukryte na obrazkach wyrazy. Ochotnik nanosi odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy grę edukacyjną. Odczytuje nazwy kolejnych produktów/czynności i pyta: Is it good for you? Uczniowie wybierają poprawną odpowiedź. Jeśli za poprawną uznają odpowiedź: It’s good for you, robią szaloną minę i pokazują kciuki do góry i powtarzają zdanie. Jeśli za poprawną uważają odpowiedź: It’s not good for you, powtarzają zdanie, robią smutną minę i pokazują kciuki w dół.
Nauczyciel może też nadać grze charakter rywalizacyjny i podzielić klasę na dwie drużyny. Drużyny stają w rzędach i kolejni zawodnicy z obu drużyn mierzą się z pytaniami z gry edukacyjnej (odpowiadając na to samo lub na różne pytania). Za prawidłową odpowiedź każda drużyna otrzymuje punkt.
Uczniowie pracują w parach i na urządzeniach mobilnych porządkują elementy w Exercise 2 (Gra edukacyjna). Nauczyciel celowo wypełnia ćwiczenie na tablicy losowymi cyframi, tak żeby dzieci je poprawiły. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi‑poprawki na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdania z Exercise 3 (Gra edukacyjna). Odczytuje zdania i prosi uczniów o odpowiedź oraz wskazanie kciukiem w dół lub w górę, czy wymienione zalecenie jest good lub not good. Następnie nauczyciel zamazuje wyrazy lub fragmenty zdań i prosi uczniów o uzupełnienie. Powtarza ćwiczenie kilka razy, zamazując za każdym razem inne wyrazy, do momentu gdy dzieci będą powtarzały zdania z pamięci.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w grupach czteroosobowych i tworzą plakaty na wystawę klasową na temat zdrowych nawyków. Dzielą się pracą w ten sposób, że dwie osoby odpowiedzialne są za zilustrowanie dobrych nawyków, a pozostałe za przedstawienie złych.
Praca domowa:
Nauczyciel może wykorzystać wybrane ćwiczenia spośród Exercise 1–3 (Sprawdź się) jako pracę domową lub element sprawdzianu. Jeśli nauczyciel zada któreś ćwiczenie w ramach pracy domowej, sprawdza je na kolejnej lekcji.
Materiały pomocnicze: Karty obrazkowe, miękka piłeczka, kartki A3 lub A2 i przybory plastyczne.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie w parach utrwalają wprowadzone słownictwo, zadając sobie nawzajem zagadki‑literowanki na temat nazw produktów/czynności wymienionych w grze edukacyjnej. Na koniec każdej rundy osoba, która udzielała odpowiedzi, mówi It’s good/not good for you.