Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Media: Newspapers and Magazines / Świat dziennikarstwa prasowego
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.4, I.9, I.14, II.2, II.5, III.4, III.5, III.6, V.2, V.4, VIII.2, VIII.3, X
Poziom nauczania - podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
[K2] Kompetencje w zakresie wielojęzyczności.
[K4] Kompetencje cyfrowe.
[K5] Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu dziennikarstwa prasowego.
Uczeń potrafi omówić zalety i wady tabloidów, gazet wielkoformatowych i prasy elektronicznej.
Uczeń potrafi napisać e‑mail do kolegi lub koleżanki dotyczący tego, jaki zawód związany z tworzeniem artykułów prasowych wydaje mu się najbardziej atrakcyjny.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy z zakresu dziennikarstwa prasowego.
Uczeń poszerza wiedzę z zakresu dziennikarstwa prasowego.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie na początku sekcji Przeczytaj i prosi ich, żeby w parach wymienili źródła informacji na temat tego, co dzieje się na świecie. Uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy. Następnie uczniowie ustalają, z którego z wymienionych źródeł korzystają najczęściej, które jest najbardziej wiarygodne itd.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na tytuł tekstu The Endangered Species of Newspapers. Na podstawie tytułu uczniowie wysuwają sugestie dotyczące treści artykułu. Nauczyciel zachęca uczniów do stosowania zwrotów wprowadzających przypuszczenia/spekulacje: may/might/could/I’d say, I’d guess itp.
Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu The Endangered Species of Newspapers i streszczają główną myśl fragmentu.
Uczniowie pracują w grupach trzyosobowych (uczeń A, uczeń B, uczeń C). Każdy z uczniów w grupie czyta jeden z pozostałych fragmentów tekstu, sprawdzając niezrozumiałe słownictwo w Słowniku. Następnie w obrębie grupy uczniowie przekazują sobie wzajemnie najważniejsze informacje z fragmentów, które przeczytali. Nauczyciel pyta na forum klasy, czego uczniowie dowiedzieli się od siebie wzajemnie. Pozostali uczniowie uzupełniają wypowiedzi kolegów. Na zakończenie tego etapu uczniowie zapoznają się z fragmentami tekstu, których wcześniej nie przeczytali; sprawdzają niezrozumiałe wyrażenia w Słowniku.
Uczniowie wykonują Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując adekwatne fragmenty tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 i 5 (Przeczytaj). Chętna osoba realizuje zadanie na tablicy.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 6 (Przeczytaj), a następnie porównują odpowiedzi na forum klasy.
Na zakończenie tego etapu lekcji nauczyciel może zadać uczniom pytanie: What do you think the future of the press will look like?
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie na początku sekcji Prezentacja multimedialna i pyta się klasy: Have you ever considered working for a newspaper? Would you like to work as a journalist there? Why (not)? Następnie uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Uczniowie podają odpowiedzi, nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie oglądają prezentację multimedialną na tablicy, po czym wykonują zawarte w niej *Exercise 2 (*Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi (dyskusja po angielsku). Obie grupy prezentują odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), a następnie nauczyciel wskazuje błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.
Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel zaznacza wskazane odpowiedzi na tablicy.
Uczniowie łączą części zdań w całość w Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie wykonują w parac grupują elementy w Exercise 5 (Prezentacja multimedialna). Następnie, nadal pracując w parach, wykorzystują informacje z zadania, by dokonać krótkiej charakterystyki każdego zawodu. Na koniec, na forum klasy uczniowie wyrażają opinię, które stanowisko najchętniej objęliby w redakcji gazety/czasopisma i uzasadniają opinie.
Faza podsumowująca:
Uczniowie na forum klasy wyrażają opinię, które stanowisko najchętniej objęliby w redakcji gazety/czasopisma zgodnie z poleceniem w Exercise 7 (Sprawdź się):
\ Which job in the press industry do you find attractive? Describe your views on the advantages and challenges of the roles related to press journalism:
press correspondent;
press reporter working at a newsdesk (columnist, editor, etc.);
press critic.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
Imagine that your school has recently been visited by a member of an editorial board, who have familiarised you with the world of press journalism, its challenges, and the changes it is undergoing. They also talked to you and other students about jobs available in the press industry. Write an email to a friend from England about which of these jobs you find most attractive and why. In your email:
explain what duties the job you have chosen to describe consists of;
summarise its challenges and difficulties;
point out the benefits the job provides;
ask if he/she would like to work for the press.
Your text should be 100–150 words long. Sign as XYZ.
Materiały pomocnicze:
Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują mapę pojęć, w której uwzględnią najważniejsze informacje z tekstu oraz prezentacji multimedialnej wraz z kluczowym słownictwem. Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w parach. Zapoznają się z mapą pojęć kolegi/koleżanki, a następnie proszą go/ją o rozwinięcie wybranego zagadnienia przedstawionego na mapie.