Autorka e‑materiału: Justyna Płachta

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: The Heart of a City / Serce miasta

Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – cele szczegółowe I.2, I.9, II.2, III.1, III.4, III.5, V.1, V.4, V.7, VIII.2, VIII.3, IX.I, IX.2, X, XII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z ulicami handlowymi w Londynie i Nowym Jorku.

  2. Uczeń stosuje słownictwo związane z atrakcjami oraz ciekawymi miejscami znajdującymi się przy ulicach handlowych w Londynie i Nowym Jorku.

  3. Uczeń wymienia wybrane fakty z historii Londynu i Nowego Jorku.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na temat ulic handlowych w Londynie i Nowym Jorku.

  2. Uczeń rozwija świadomość historii i kultury Londynu i Nowego Jorku.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie przedstawiające Oxford Street i mówi: The photo shows the busiest street in London‑Oxford Street. There are lots of shops there so it’s a perfect place to go shopping.
    Następnie pyta uczniów: Where do you usually go shopping? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do czytania tekstu The Heart of a City uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej. Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst The Heart of a City (Przeczytaj), a następnie indywidualnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasy, cytując odpowiedni fragment tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst The Heart of a City i uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Chętni nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  3. Uczniowie w parach odpowiadają na pytanie z Exercise 4 (Przeczytaj): Which street do you want to visit? Why? Chętni relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

  4. Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach przeanalizowali wyrażenia umieszczone w słowniku i odnaleźli w czytance zdania, w których te wyrazy występują. Następnie uczniowie, pracując w parach, sprawdzają stopień opanowania wyrażeń – jeden uczeń podaje słowo po angielsku, a zadaniem drugiego jest podanie jego polskiego odpowiednika. Następnie jeden uczeń podaje polskie słowo, a zadaniem drugiego jest przetłumaczenie wyrażenia na angielski. Nauczyciel pyta na forum klasy, które słowa sprawiły uczniom problemy, a które okazały się łatwe do zapamiętania. Dodatkowo uczniowie, np. w ramach pracy domowej, mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami.

  5. W ramach przygotowania do gry uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Zadanie wykonują samodzielnie, a następnie porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie odpowiadają na pytania z gry, a następnie, bazując na zapamiętanych treściach, wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy, starając się je uzasadnić.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 34 (Gra edukacyjna). Chętni nanoszą rozwiązania na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Sprawdź się). Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 6 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.

  3. Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):

  • In your opinion, what are Oxford Street and 5th Avenue famous for?

  • Would you like to visit Oxford Street or 5th Avenue? Why/Why not?

  • Is there a street similar to Oxford Street in your town?

Uczniowie mogą zadać sobie dodatkowe pytania, tak aby uzyskać od kolegi/koleżanki możliwie najbardziej szczegółowe informacje. Na koniec relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–4 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): How much do you know about 5th Avenue and Oxford Street? Choose one of these places and write a short blog post in which you:

  • explain why it's popular;

  • describe what happens there every year;

  • write whether you want to visit the place or not.

Your answer should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie tworzą listę 5 pytań związanych z treścią gry edukacyjnej, a następnie w parach zadają te pytania i na nie odpowiadają.