Autorki e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Healthy Eating / Zdrowe odżywianie

Grupa docelowa: klasa 5 szkoły podstawowej, poziom podstawowy

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.6, III.1, III.4, III.5, V.2, VIII.1, VIII.2, VIII.3, X, XI, XII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane ze zdrowym odżywianiem.

  2. Uczeń opisuje zdrowy tryb życia.

  3. Uczeń potrafi opisać jak wyglądają zbilansowane posiłki.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija świadomość skutków zdrowego i niezdrowego żywienia.

  2. Uczeń poszerza wiedzę na temat zdrowego trybu życia i odżywiania się.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie „Do you like eating healthy food?” (Przeczytaj). Najpierw prosi uczniów o opisane zdjęcia oraz odpowiedź na pytania:

    Is the food you eat healthy? How do you know it is healthy/unhealthy?

    What makes a diet healthy? What makes a diet unhealthy?

    Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Nauczyciel prosi uczniów, żeby (w ramach przygotowania do czytanki) wykonali Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi grupy wyrazów na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst o zdrowej diecie (Przeczytaj), a następnie indywidualnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Czytają zdania na forum klasy i uzasadniają wybory cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie czytają tekst jeszcze raz i w parach wybierają prawidłowe informacje w Exercise 3 (Przeczytaj). Czytają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają wybory cytatami z tekstu.

  3. Pracując w parach, uczniowie na urządzeniach mobilnych uzupełniają zdania w Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Nauczyciel wyświetla na tablicy i wyjaśnia zasady gramatyczne z sekcji Gramatyka. Następnie prosi, żeby uczniowie podkreślili w tekście czytanki zdania, w których znajduje się opis produktów z użyciem partitives, np. bowl of cereal. Uczniowie pracują w parach i podkreślają zdania na urządzeniach mobilnych, a następnie wyznaczona przez nauczyciela osoba podkreśla zdania i wyrażenia na tablicy multimedialnej. Wszystkie wyrażenia wymienione we wskazówkach gramatycznych (Przeczytaj) powinny zostać podkreślone. Jeśli któregoś brakuje, nauczyciel podkreśla je sam.

  5. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przetłumaczyli podkreślone wyrażenia. Uzupełnia tłumaczenia partitives według wskazówek w e‑materiale.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj), a następnie pojedyncze osoby odczytują zdania na forum klasy, a nauczyciel nanosi poprawne gramatycznie zdania na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych tworzą zdrowy jadłospis dnia. Zdania powinny zawierać partytywy. Polecenie: Work in groups. Create a one‑day healthy menu, where all dishes and snacks are described in sentences containing partivitives.

    Uczniowie pracują w grupach, a następnie dzielą się pomysłami na forum klasy. Nauczyciel zapisuje pomysły na tablicy.

  8. Nauczyciel informuje uczniów, że za chwilę odpowiedzą na pytania w quizie (Gra edukacyjna). Zwraca uwagę uczniów na zdjęcie „Is your lifestyle healthy?” i prosi by na forum klasy odnieśli się do pytania. Następnie, uczniowie na urządzeniach mobilnych rozwiązują wykreślankę w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Wyznaczona przez nauczyciela osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.

  9. Nauczyciel dzieli uczniów na cztery drużyny. Wyświetla na tablicy pytania z gry edukacyjnej, a kolejni reprezentanci drużyn, w porozumieniu z resztą drużyny, podają prawidłową ich zdaniem odpowiedź. Za każdą prawidłową odpowiedź drużyna otrzymuje punkt. Na końcu gry nauczyciel podlicza punkty. Wygrywa drużyna, która zebrała największą liczbę punktów.

  10. Uczniowie pracując na urządzeniach mobilnych grupują elementy w Exercise 2 (Gra edukacyjna). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  11. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Gra edukacyjna). Wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie odczytują kolejne zdania z ćwiczenia, a następnie wszyscy wybierają prawidłową odpowiedź. Jeśli zdanie jest prawdziwe, kierują kciuki w górę i mówią: Yes, it's true. Jeśli uważają zdanie za fałszywe, kierują kciuki w dół i mówią: No it's false. Nauczyciel zaznacza odpowiedzi na tablicy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie samodzielnie na urządzeniach mobilnych uzupełniają tłumaczeniami wyrazów zdania w Exercise 4 (Gra edukacyjna). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych rozmawiają na tematy z Exercise 7 (Sprawdź się):

    Do you eat healthy food? Why?/Why not?

    Do you exercise? Why?/Why not?

    How often do you eat sweet or salty snacks?

    Uczniowie rozmawiają w grupach, a po zakończeniu pracy przedstawiciele grup podsumowują rozmowy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1‑6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

You need to write a short article about a balanced meal. In the article:

- describe the meal;

- explain why it’s balanced;

- write how often you eat it.

Your answer shouldn’t be longer than 50 words.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie studiują grę edukacyjną i dopisują jedno pytanie do quizu. Pytanie powinno dotyczyć samodzielnie wymyślonej sytuacji i zawierać cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest właściwa. Polecenie: Study Gra Edukacyjna in e‑materiał. Think of dietary fact that is not mentioned in the quiz. Then, write an additional question and four answers (only one answer should be correct). Na kolejnej lekcji, uczniowie zadają pytania na forum klasy, a zadaniem kolegów i koleżanek jest zagłosować na prawidłową odpowiedź.