Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska

Autorka scenariusza: Monika Ekert

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć:What's in the Box? / Co jest w pudełku?

Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.5, 1.8, 2.1, 2.2, 3.1, 5.2, 7, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa różne przedmioty.

  2. Uczeń opisuje cechy wskazanych przedmiotów.

  3. Uczeń udziela krótkiej odpowiedzi twierdzącej i przeczącej.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija umiejętność opisywania wybranych przedmiotów.

  2. Uczeń kształci umiejętność pracy w grupie.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (gra dydaktyczna, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w grupach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje pudełko z różnymi przedmiotami, np. małą piłkę, linijkę, misia, plastikową łyżeczkę oraz 6 pustych pudełek.

W ramach rozgrzewki nauczyciel prosi dzieci, żeby usiadły w kręgu – sam również z nimi siada. Wyciąga pudełko i zachęca wybranego ucznia, żeby podszedł do pudełka i włożył do niego rękę: Feel the object! What is it? Po udzieleniu odpowiedzi uczeń pokazuje przedmiot pozostałym osobom. Następnie nauczyciel pyta klasę: Is it a ball/teddy bear? itd., a uczniowie odpowiadają.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj) i prosi uczniów o powtarzanie słów za odtwarzanymi nagraniami do obrazków.

  2. Uczniowie słuchają nagrania z historyjki (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. 

  3. Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je w kluczowych momentach – przed nazwami przedmiotów. Jeśli uczniowie nie pamiętają, o jakim przedmiocie była mowa w nagraniu, nauczyciel wyjmuje go z pudełka i pokazuje w ramach podpowiedzi.

  4. Ochotnik podchodzi do tablicy i pokazuje kolejne obrazki z Exercise 2 (Przeczytaj). Pozostali uczniowie chórem odczytują wyrażenia, które pasują do rysunków, a ochotnik zaznacza odpowiedzi na tablicy.

  5. Uczniowie wspólnie wykonują na tablicy Exercise 1 (Film). Po dobraniu w pary wszystkich wyrażeń i obrazków nauczyciel głośno odczytuje każde z nich, a uczniowie trzykrotnie je powtarzają: głośno, ciszej i szeptem – jak echo.

  6. Uczniowie oglądają film. Następnie zostają podzieleni przez nauczyciela na sześć grup. Każda drużyna dostaje pudełko, do którego wkłada różne przedmioty, np. długopis, ołówek, kredkę. Zadaniem grup jest zagrać w grę, którą widzieli na filmie. Jedna osoba pyta: What’s in the box?, a druga dotyka przedmiotu w pudełku i opisuje jego cechy. Na koniec uczniowie próbują odgadnąć nazwę tego przedmiotu. Następnie dochodzi do zmiany. Gra trwa tak długo, aż wszystkie osoby z drużyny będą w każdej roli.

  7. Drużyny rozwiązują krzyżówkę Exercise 2 (Film). Na koniec nauczyciel pyta, jakie jest hasło i co ono oznacza.

  8. Uczniowie w grupach wykonują Exercise 3 (Film). Po ułożeniu wszystkich zdań nauczyciel prosi wybrane osoby z drużyn, żeby przeczytały po jednym zdaniu.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

Nauczyciel prosi uczniów, żeby wrzucili do pudełka różne przedmioty. Wkłada ręce do pudełka i wybiera jeden z nich, a potem go opisuje. Uczniowie mają odgadnąć, o jaki przedmiot chodzi.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze: Pudełka, różne przedmioty.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie po obejrzeniu filmu wykonują karty obrazkowe przedstawiające przedmioty, o których w nich mowa.