Autorka e‑materiału: Anna Olewińska‑Bylniak

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: What’s for Lunch? / Co na lunch?

Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III

Treść nauczania – cele szczegółowe I.3, I.6, II.2, II.5, III.4, V.1, V.5, V.8

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące jedzenia w szkolnej stołówce.

  2. Uczeń opisuje zwyczaje dotyczące pory obiadowej w szkole.

  3. Uczeń tworzy e‑mail, w którym opisuje swój ulubiony lunch.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zwyczajów obiadowych w szkole.

  2. Uczeń kształtuje świadomość znaczenia zdrowych nawyków żywieniowych dla efektywnej nauki i lepszego funkcjonowania.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. podejście komunikacyjne

  3. podejście humanistyczne

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/katalogiem interaktywnym)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: Do you like our school cafeteria? Why? Why not? What do you usually have for lunch on schooldays? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Ochotnik nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o zwrócenie uwagi na tytuł tekstu: How to Improve School Lunch? Jamie Oliver Will Help You i przedstawia sylwetkę słynnego brytyjskiego kucharza Jamiego Olivera, na podstawie wcześniej znalezionych w internecie artykułów i wywiadów z kucharzem. Następnie uczniowie czytają tekst i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy. Uzasadniają je, powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst How to Improve School Lunch? Jamie Oliver Will Help You i w parach wykonują Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Chętni nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie pracują w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):

  • Is there a cafeteria in your school?

  • Where do you eat your lunch at school?

  • Do you bring your own packed lunch?

  • What do you usually eat for lunch?

Przed rozpoczęciem pracy nauczyciel zachęca uczniów do ułożenia 1–2 dodatkowych pytań do podanych w zadaniu, np. obok pytania Is there a cafeteria in your school? mogą dodatkowo zapytać: What do you like about it?

  1. W ramach przygotowania do pracy z katalogiem interaktywnym uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog interaktywny). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie zapoznają się na forum klasy z katalogiem i ustnie odpowiadają na pytania z Exercise 2 (Katalog interaktywny): What’s your favourite lunch set from the catalogue? Why? Na koniec dyskusji klasowej nauczyciel może zaproponować głosowanie na najpopularniejsze wśród uczniów danie z katalogu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Katalog interaktywny). Ochotnik nanosi odpowiedzi na tablicę.

  4. Uczniowie słuchają nagrania do Exercise 4 (Katalog interaktywny) i wybierają odpowiedzi w ćwiczeniu. Porównują je w parach i podają na forum klasy.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Katalog interaktywny). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 34 (Sprawdź się). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie, rozmawiając w parach, opisują zdrowy lunch w Exercise 7 (Sprawdź się).

  3. Uczniowie na podstawie swoich wypowiedzi w Exercise 7 tworzą ulotkę informacyjną zatytułowaną Healthy Lunch. Prezentują prace na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 56 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You watched a TV programme about school lunches from all over the world and decided to share your eating habits. In a blog entry:

  • describe how and when you eat your school lunch;

  • write what your favourite lunch is;

  • write which meal from another country you want to try.

Write 50–120 words.

Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie zapisują 5 zagadek dotyczących słownictwa z katalogu z e‑materiału według wzoru: It is a dish you make from X, Y, Z. The dish comes from X. Następnie w parach rozwiązują zagadki.