Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski, poziom podstawowy

Temat zajęć: Police Without Guns / Policja bez broni

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.14, II.5, III.4, III.7, IV.1, IV.6, V.1, V.6, VIII.3, IX.1

Poziom nauczania - podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K6] kompetencje obywatelskie

  6. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z zakresem obowiązków policji i sprzętem, którym dysponuje.

  2. Uczeń umie wypowiedzieć się na temat tego, czy policja powinna być uzbrojona.

  3. Uczeń potrafi zredagować wpis na forum, w którym opisuje z perspektywy świadka incydent z udziałem policji, i wyraża opinię na temat jej działań.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zakresu obowiązków policji i sprzętu, którym dysponuje.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat obowiązków policji.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (prezentacja multimedialna, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające brytyjskiego policjanta i mówi: They majority o police officers in the UK are unarmed. Why do you think this is so? Is it safe? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu Police Without Guns – Does It Work? i podają podstawowe informacje dotyczące początków policji (kto stworzył tę formację, kiedy i co jest cechą charakterystyczną policji brytyjskiej).

  2. Nauczyciel dzieli uczniów na trzyosobowe grupy. W każdej grupie każdy uczeń zapoznaje się z jednym z trzech fragmentów tekstu (B–D) i wyszukuje odpowiedzi na pytanie, dlaczego policja brytyjska nie jest uzbrojona. Uczniowie w obrębie grup relacjonują treść fragmentów, które czytali. Na zakończenie nauczyciel pyta uczniów, czy ich sugestie dotyczące przyczyn braku uzbrojenia policji brytyjskiej (faza wstępna lekcji) pokryły się z treścią tekstu. Dodatkowo uczniowie dzielą się ciekawymi informacjami dotyczącymi policji brytyjskiej uzyskanymi od kolegów/koleżanek.

  3. Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi uczniowie mogą dodatkowo ułożyć zdania z wyrazami, których NIE wybrali.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj).

  7. Uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  9. Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  10. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna).

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie odpowiadają na pytania, pracując w trzech różnych parach. Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegów/koleżanek.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno zadanie spośród Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną z Exercise 8 (Sprawdź się): You’ve recently witnessed a dangerous situation involving your local police. You want to share your opinion about the incident. On the town’s online forum:

  • describe when and where the accident happened;

  • write what the police officers did;

  • explain why their behaviour was appropriate/inappropriate;

  • present your opinion about the use of special equipment by the police.

Your entry should be 100–150 words long.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, bazując na prezentacji multimedialnej z e‑materiału, uczniowie przygotowują więcej ciekawostek na temat policji na świecie. Mogą wykorzystać np.: https://facts.net/police-officers-facts/. Na kolejnej lekcji uczniowie prezentują wyszukane przez siebie ciekawostki, a zadaniem kolegów/ koleżanek jest odgadnięcie, o jakim kraju mowa.