Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Aneta WIlemska‑Rudnik, Ela Borowiec
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Food Festivals / Festiwale kulinarne
Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.6, II.1, II.5, III.4, IV.2, IV.6, V.1, V.5, V.8
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące jedzenia i festiwali kulinarnych.
Uczeń opisuje, czym jest festiwal kulinarny.
Uczeń wymienia zwyczaje i produkty obecne na festiwalach kulinarnych w różnych miejscach na świecie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe umożliwiające wypowiadanie się na temat festiwali kulinarnych na świecie.
Uczeń rozwija wiedzę na temat popularnych festiwali kulinarnych w różnych krajach.
Uczeń kształtuje swoją ciekawość świata i kuchni różnych regionów.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem, praca z ilustracją interaktywną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: Are you a foodie? What’s your favourite food? Have you ever been to a food festival? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu Food Festivals. Następnie uczniowie pracują w parach i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 i 5 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytanie z Exercise 4 (Przeczytaj): What can you do at food festivals? Chętne osoby relacjonują na forum klasy informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z ilustracją i odpowiadają na pytanie: Which festival would you like to go to the most? Why?
Uczniowie wykonują Exercise 2 i 3 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy. Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się ilustracji.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Ilustracja interaktywna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie pracują w parach. Każdy tworzy własny ranking festiwali opisanych w ilustracji, od najatrakcyjniejszego do najmniej atrakcyjnego, po czym prezentują sobie nawzajem rankingi i uzasadniają własne preferencje.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Last weekend, you took part in a food festival. Write a blog entry in which you:
inform what type of festival you went to;
explain why you decided to take part in this food festival;
describe what you did there.
Your answer should be between 50–120 words. Sign as XYZ.
Materiały pomocnicze:
Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie przygotowują listę pytań na temat festiwali pokazanych na ilustracji interaktywnej (po jednym na temat każdego festiwalu). Następnie zadają pytania koledze/koleżance z pary, którego/której zadaniem jest odpowiadać z wykorzystaniem słownictwa z ilustracji.