Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Renata Nowakowska, Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: My Body / Moje ciało
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, II.2, II.5, III.1, III.4, III.5, V.1, V.3, VIII.1, VIII.2, VIII.3, X, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] Kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z ludzkim ciałem.
Uczeń stosuje czasownik have got w celu opisania części ciała i wyglądu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje w zakresie opisywania siebie i innych osób.
Uczeń rozwija spostrzegawczość i świadomość własnego ciała.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie z Wprowadzenia i prosi uczniów o wymienienie części ciała, które potrafią już nazwać po angielsku. W tej części zajęć można zachęcić uczniów do ruchu, wydając proste polecenia dotyczące wymienionych części ciała, na przykład touch your nose, clap your hands, stamp your feet…
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Why is Our Body Like This (Przeczytaj) i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie czytają tekst ponownie i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, powołując się na odpowiednie zdania z tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętni nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel wyjaśnia formę have got i prosi uczniów o podkreślenie na tablicy przykładów w tekście Why Our Body is Like This. Następnie uczniowie wykonują Exercise 5 i 6 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z ilustracją, a następnie wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Sprawdzają odpowiedzi w parach i odczytują je na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Ilustracja interaktywna). Chętni nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Sprawdź się). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie pracują w parach i wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Następnie chętni prezentują prace na forum klasy.
Uczniowie mówią, czego się nauczyli podczas lekcji i wymieniają poznane słownictwo.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–4 oraz 6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną z Exercise 8 (Sprawdź się): You’re interested in the human body. Write a blog post in which you:
name the body parts humans have got;
describe what’s inside our bodies;
give one piece of information about an organ or a body part.
Your answer shouldn’t be longer than 50 words.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie zapisują 2–3 krótkie zagadki dotyczące narządów, wykorzystując słownictwo z transkryptu do ilustracji interaktywnej. Jedna osoba zadaje zagadkę koledze/koleżance z pary, a druga osoba na nią odpowiada, po czym zamieniają się rolami.