Dla nauczyciela
Scenariusz
Autor
Learnetic SA
Temat zajęć
Różnorodność roślin naczyniowych
Grupa docelowa
Szkoła podstawowa i ponadpodstawowa, biologia
Ogólny cel kształcenia
Uczeń na przykładzie rodzimych gatunków opisuje cechy charakterystyczne roślin naczyniowych.
Kształtowane kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym,
kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne,
umiejętność uczenia się.
Cele operacyjne (szczegółowe)
Uczeń:
rozpoznaje rośliny należące do paprotników, nagonasiennych i okrytonasiennych;
opisuje cechy, na podstawie których porównuje się rośliny naczyniowe;
przedstawia proces stopniowego uniezależnienia się od obecności wody w procesie zapłodnienia u roślin;
omawia cykl rozwojowy paprotników, nagonasiennych i okrytonasiennych.
Metody / techniki kształcenia
metoda problemowa
dyskusja
Formy organizacji pracy
indywidualna
grupowa
zbiorowa
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne.
Zapisanie tematu lekcji.
Przedstawienie celu zajęć.
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Co wspólnego mają ze sobą paproć, sosna i czereśnia?
Faza realizacyjna
Nauczyciel zadaje dwa pytania:
Jakie warunki życia panują w środowisku wodnym, a jakie w lądowym?
Dlaczego roślina lądowa nie przetrwa w wodzie, a roślina wodna na lądzie?
Uczniowie ustalają odpowiedzi w ramach dyskusji.
Nauczyciel prezentuje uczniom pierwszy fragment filmu Różnorodność roślin naczyniowych na temat warunków życia w środowisku wodnym i lądowym oraz podziału roślin naczyniowych.
Uczniowie na podstawie informacji z filmu weryfikują swoje odpowiedzi na temat warunków środowiskowych.
Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy, nazywając je odpowiednio: Paproć, Sosna i Czereśnia. Zadaniem każdej grupy jest przygotowanie na podstawie informacji zawartych w filmie notatki na temat rośliny, którą reprezentują.
Uczniowie oglądają trzy bloki tematyczne na temat paprotników, roślin nagonasiennych i okrytonasiennych. Sporządzają notatki.
Nauczyciel prosi, by przedstawiciel każdej grupy przygotował ustną prezentację na temat przydzielonej rośliny. Prezentacja powinna zawierać:
informację o tym, do której grupy roślin naczyniowych ona należy;
krótką charakterystykę organów wegetatywnych;
opis sposobu rozmnażania rośliny.
Nauczyciel zapisuje na tablicy nazwy omawianych roślin. Podczas dyskusji uczniowie ustalają ich wspólne cechy.
Faza podsumowująca
Nauczyciel w ramach podsumowania powraca do zadanego na początku lekcji pytania, prosząc uczniów o udzielenie na nie odpowiedzi.
Nauczyciel prosi uczniów, by wymienili cechy adaptacyjne roślin lądowych oraz znaczenie tych cech w rozwoju roślin naczyniowych.
Nauczyciel prezentuje uczniom ostatni fragment filmu, będący podsumowaniem tematu.
Uczniowie indywidualnie rozwiązują ćwiczenia interaktywne.
Praca domowa
Wymień cechy charakterystyczne dla roślin naczyniowych.
Poszukaj informacji na temat znaczenia roślin naczyniowych dla człowieka. Scharakteryzuj krótko każdą z grup roślin wchodzących w skład roślin naczyniowych.
Metryczka
Tytuł
Różnorodność roślin naczyniowych
Temat lekcji z e‑podręcznika, do którego e‑materiał się odnosi
3.3.12. Różnorodność roślin
Przedmiot
Biologia
Etap edukacyjny
Szkoła podstawowa i ponadpodstawowa
Nowa podstawa programowa (szkoła podstawowa)
Uczeń:
przedstawia cechy budowy zewnętrznej rośliny nagonasiennej na przykładzie sosny,
rozróżnia formy morfologiczne roślin okrytonasiennych (rośliny zielne, krzewinki, krzewa, drzewa),
opisuje modyfikacje korzeni, łodyg i liści jako adaptacje roślin okrytoonasiennych do życia w określonych środowiskach,
rozróżnia elementy budowy kwiatu i określa ich funkcje w rozmnażaniu płciowym.
Nowa podstawa programowa (szkoła ponadpodstawowa)
Uczeń:
przedstawia na przykładzie rodzimych gatunków cechy charakterystycze mchów, widłakowych, skrzypowych, paprociowych i nasiennych oraz na podstawie tych cech identyfikuje organizm jako przedstawiciela jednej z tych grup;
wykazuje związek budowy morfologicznej i anatomicznej (pierwotnej i wtórnej) organów wegetatywnych roślin z pełnionymi przez nie funkcjami;
przedstawia cechy budowy roślin, które umożliwiły im zasiedlenie środowisk lądowych;
uzasadnia, że modyfikacje organów wegetatywnych roślin są adaptacją do różnych warunków środowiska i pełnionych funkcji.
Kompetencje kluczowe
Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 18.12.2006. Kompetencje kluczowe:
porozumiewanie się w języku ojczystym,
kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne,
umiejętność uczenia się.
Cele edukacyjne zgodne z etapem kształcenia
Uczeń:
porównuje budowę roślin naczyniowych
wymienia cechy, na podstawie których porównuje się rośliny
przedstawia proces stopniowego uniezależnienia się od obecności wody w procesie zapłodnienia u roślin
Powiązania z e‑podręcznikiem
https://www.epodreczniki.pl/reader/c/130053/v/latest/t/student-canon/m/ibr0KxCdqe