Autorka e‑materiału: Katarzyna Tkacz

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Are Athletes Really Healthy? / Czy sportowcy naprawdę są zdrowi?

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.1, II.5, III.4, V.6, V.8, V.13, VII.15, VIII.1, VIII.2, VIII.3, IX.2, X, XII, XIII, XIV

Poziom nauczania: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane ze sportem, zdrowiem, chorobami, funkcjonowaniem organizmu i kontuzjami sportowymi.

  2. Uczeń przedstawia argumenty zachęcające do większej aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat sposobów aktywnego spędzania czasu.

  3. Uczeń kształtuje postawę aktywności fizycznej i dbałości o własne zdrowie.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na cytat Sport is friendship, sport is health, sport is education, sport is life, sport brings the world together” (Przeczytaj) i pyta: How do you understand this statement? Do you agree with this statement? Why? Why not? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Wyznaczona przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie uczniowie krótko dyskutują na temat ulubionych sportów: Do you know/like/do any of the sports mentioned in Exercise 1? What are your favourite sports?

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Sport is Health? i wybierają odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Następnie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst Sport is Health? i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy pełnymi zdaniami i uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.

  3. Uczniowie pracują w parach i odpowiadają na pytanie z Exercise 5 (Przeczytaj): Does sport always equal health? Wyznaczone przez nauczyciela osoby relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.

  4. W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Osoba wyznaczona przez nauczyciela nanosi odpowiedzi na tablicę.

  5. Uczniowie wspólnie zapoznają się z mapą pojęć. Następnie na forum klasy wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć). Starają się uzasadnić odpowiedzi zgodnie z informacjami z mapy.

  6. Uczniowie ponownie słuchają nagrań do mapy pojęć, robią notatki i podają właściwe odpowiedzi wraz z uzasadnieniami w Exercise 3 i 4 (Mapa pojęć).

  7. Uczniowie pracują w grupach i realizują ustnie polecenie z Exercise 5 (Mapa pojęć): Explain in what way young people could be encouraged to be more physically active and live healthier lives. Wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie relacjonują na forum klasy wypowiedzi kolegów/koleżanek.

Faza podsumowująca:

Uczniowie pracują w niewielkich grupach, tworząc ulotkę informacyjną zachęcającą uczniów szkoły do aktywności fizycznej. Stosują słownictwo z e‑materiału.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj) oraz Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Arthur Ashe once said: “You are never really playing an opponent. You are playing yourself, your own highest standards, and when you reach your limits, that is real joy” (https://www.keepinspiring.me). By saying that, he underlined the beauty of sport lying not in its competitiveness, but rather being an eternal battle with yourself, your own weaknesses and doubts. In 200–250 words write an essay relating to his words on the topic: “Does professional sport do more harm or more good?” and present arguments for and against doing sports professionally. Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Na podstawie informacji z mapy pojęć uczniowie, pracując w parach, tworzą listę Dos and Don’ts (ok. 6–8 porad) skierowaną do rodziców planujących kariery sportowe dla dzieci. Używają słownictwa z mapy pojęć. Następnie uczniowie prezentują prace na forum klasy.