Autor e‑materiału: Tomasz Wiśniewski

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska, Anna Faszcza

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Creative Free Time Activities / Twórcze sposoby spędzania czasu wolnego

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Poziom nauczania: rozszerzony

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.5, II.5, III.4, IV.1, IV.6, V.5, V.6, V.12, V.13, VI.3, VII.4, VII.5, VII.15, VIII.2, VIII.3, X, XI, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i kompetencji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo opisujące rodzaje rękodzielnictwa, takie jak garncarstwo, haftowanie, decoupage.

  2. Uczeń umie porównać różne twórcze hobby pod względem ich charakterystyki.

  3. Uczeń umie wyrazić i uzasadnić preferencje w zakresie hobby.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija świadomość na temat własnych zdolności twórczych i sposobów spędzania wolnego czasu.

  2. Uczeń poszerza wiedzę językową o słownictwo związane z czynnościami manualnymi.

  3. Uczeń poszerza wiedzę kulturową na temat twórczych zajęć sławnych artystów.

  4. Uczeń pozyskuje umiejętności korzystania z opisów znalezionych w internecie dotyczących wykonania rękodzieła.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, uporządkowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczeń)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. podejście komunikacyjne

  3. podejście humanistyczne

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Przed lekcją nauczyciel prosi uczniów, żeby wyszukali w internecie informacje na temat hobby ich ulubionych aktorów, pisarzy i piosenkarzy.

  2. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcia pokazujące rożne hobby (Przeczytaj) i pyta uczniów: 

  • What do you do in your free time?

  • What free time activities do your favourite actors have?

  • What free time activities do your favourite actors do etc. have?

  • Are they creative?

Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby w ramach przygotowania do czytanki ułożyli puzzle w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi ilustrację na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst Top 5 Creative Activities To Do in Your Spare Time (Przeczytaj) i indywidualnie pogrupowali elementy w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie czytają zdania na forum zespołu klasowego i uzasadniają wybory cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie czytają tekst Top 5 Creative Activities To Do in Your Spare Time jeszcze raz i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie uczniowie ćwiczą w parach: jeden uczeń czyta słowo, a drugi stara się je przeliterować, po czym zamieniają się rolami.

  3. Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj), a następnie piszą po jednym zdaniu z każdym z czasowników. Uczniowie odczytują zdania na forum klasy i/lub je zapisują na tablicy.

  5. Uczniowie uzupełniają czasownikami z Exercise 5 zdania w Exercise 6 (Przeczytaj). Następnie pojedyncze osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi poprawne gramatycznie zdania na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych rozmawiają na temat:

  • Which of the Top 5 activities in the text do you like the most? Why?

  • Which do you like the least? Why?

Przedstawiciele grup dzielą się opiniami na forum klasy. Nauczyciel tworzy listę rankingową ulubionych aktywności klasy.

  1. Uczniowie w parach układają zdanie z rozsypanki wyrazowej (Gra edukacyjna) i wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętny uczeń odczytuje poprawnie ułożone zdanie.

  2. Uczniowie w parach, na podstawie odpowiedzi z gry edukacyjnej, wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 3 (Gra edukacyjna), a uczniowie głosują czy odpowiedź jest prawdziwa czy fałszywa, na forum klasy wyjaśniają swój wybór. Zaznaczają odpowiedzi na urządzeniach mobilnych.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie poszczególni uczniowie opisują obrazki z ćwiczenia możliwie najbardziej szczegółowo.

  2. Uczniowie indywidualnie uzupełniają Exercise 3 (Sprawdź się). Następnie ćwiczą literowanie i pisownię wyrazów z zadania – pracują w parach, gdzie jeden uczeń literuje dane słowo, a drugi stara się je poprawnie zapisać. Następnie zamieniają się rolami.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 3, 5, 6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have been asked to write an article for an English newspaper about the interests of young people today. In the article aimed at young people, describe your creative free time activity and give your opinion on its important role in life.

Your article should be 200‑250 words long.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie studiują słownictwo z krzyżówki (Gra edukacyjna) i tworzą po dwa zdania do dwóch wybranych wyrazów z każdego poziomu krzyżówki (razem 6 zdań). Na kolejnej lekcji, nauczyciel zbiera prace i sprawdza poprawność zdań.