Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Elżbieta Borowiec
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Getting Better and Staying in Good Health / Poprawa i utrzymanie dobrego stanu zdrowia
Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.11, II.1, II.5, III.1, III.3, III.5, V.6
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z powrotem do zdrowia i ze zdrowym trybem życia.
Uczeń potrafi podać przykłady zdrowych nawyków, takich jak nawadnianie się i wietrzenie pomieszczeń.
Uczeń potrafi udzielić porady na temat prowadzenia zdrowszego trybu życia.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat zdrowego trybu życia i uczy się dbać o swój stan zdrowia.
Uczeń kształtuje świadomość wpływu zdrowych nawyków na samopoczucie, naukę i codzienne funkcjonowanie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie sportowca noszącego protezę i zadaje uczniom pytania:
What does the picture show? What do you think happened?
Have you ever had an injury or a serious illness?
How did it change your life?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy. Każda z nich czyta jedną historię choroby opisaną w tekście Teenage Fighters. Następnie poszczególne grupy relacjonują reszcie klasy historię bohatera danej czytanki.
Wszyscy uczniowie czytają cały tekst i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Chętne osoby podają je na forum klasy. Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na cytaty z tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Pracując w parach, uczniowie uzupełniają Exercise 5 (Przeczytaj), po czym nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują na forum klasy Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną, po czym pomaga nauczycielowi w przeprowadzeniu ankiety klasowej na tematy występujące w ćwiczeniu. Uczeń (lub nauczyciel) zadaje klasie pytanie: Do you have a healthy lifestyle? Yes? No?, a uczniowie głosują przez podniesienie ręki. Wyniki zapisywane są na tablicy. Na koniec chętna osoba może podsumować stan zdrowia klasy: In our class, 10 people have a healthy lifestyle. Only 2 have regular meals. 8 people exercise in moderation. No one gets enough sleep etc.
Uczniowie analizują mapę pojęć i pracując w parach, wykonują kolejno Exercise 2, 3, 4, 5 i/lub 6 (Mapa pojęć). Po zakończeniu każdego ćwiczenia odczytują prawidłowe odpowiedzi i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując na forum klasy metodą „burzy mózgów”, dodają do mapy pojęć znane im zdrowe nawyki i sposoby na polepszenie codziennego funkcjonowania. Mogą uszczegółowić niektóre elementy mapy, np. stay hydrated (carry a bottle of water with you, set a watch to drink a little every two hours) lub avoid junk food (fries, potato chips, sweets) itp.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wracają do pytań z Exercise 1 (Mapa pojęć) i rozmawiają w parach na temat własnego trybu życia. Rozwijają odpowiedzi według schematu:
Do you have regular meals? Yes, I do. What do you eat?
Do you have regular meals? No, I don’t. Why not?
Uczniowie kontynuują rozmowę, wykonując ustnie polecenie z Exercise 7 (Mapa pojęć), i wzajemnie udzielają sobie rad w zakresie polepszenia codziennych nawyków. Kierują się słownictwem z mapy pojęć. Chętne osoby relacjonują rozmowy na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your good friend Sue would like to change her habits and have a healthier lifestyle. Write an email to her in which you:
give her healthy eating tips with your own examples;
inform her what you do in order to be in shape;
suggest other ways to have a healthy lifestyle.
Sign your name as XYZ. Your answer should be between 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach zadania domowego nauczyciel może zachęcić uczniów do spersonalizowania mapy pojęć z materiału i stworzenia podobnej na temat ich własnych zdrowych nawyków. Na następnej lekcji uczniowie prezentują w parach spersonalizowane mapy.