Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: We Don’t Want to Die / Nie chcemy wyginąć
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.13, II.1, II.5, III.2, III.4, IV.1, V.1, VII.3, VIII.1, VIII.2, VIII.3
Poziom nauczania: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z ochroną zwierząt.
Uczeń wymienia zagrożenia stojące przed niektórymi gatunkami zwierząt.
Uczeń opisuje, jak można chronić gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem.
Uczeń tworzy artykuł do gazetki szkolnej z okazji Dnia Gatunków Zagrożonych Wyginięciem.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę o zwierzętach zagrożonych wyginięciem.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat gatunków zagrożonych wyginięciem.
Uczeń rozwija postawę wrażliwości na środowisko naturalne i postawę zaangażowania w ochronę zwierząt.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: What engendered species of animals do you know? Why are they endangered? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Why Do Animals Face Extinction? i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną, a uczniowie uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie pracują w parach i wykonują Exercise 4 oraz 5 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie pracują w parach. Odpowiadają na pytania z Exercise 6 (Przeczytaj):
Which information from the text surprised you the most? How does it make you feel?
Which human activity is the biggest threat to animals? Why?
W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną, a następnie wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasowym.
Uczniowie ponownie oglądają prezentację i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy, starając się je uzasadnić.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy.
Uczniowie przygotowują krótkie wystąpienie ustne według polecenia z Exercise 5 (Ilustracja interaktywna). Chętni wygłaszają wystąpienia na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Sprawdź się). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie przygotowują w parach szkolną ulotkę informacyjną z okazji Dnia Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem zawierającą informacje na temat zagrożonych gatunków. Korzystają z informacji znajdujących się w tekście i ilustracji. Odczytują prace na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3, 5–7 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą artykuł na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You are organising an Endangered Animal Species Day in your school. Write an article to a school newspaper in which you describe the threats which animals face and present arguments why it is important to protect animals. Your article should be 200–250 words long.
Materiały pomocnicze: Ilustracja z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie tworzą 8–10 pytań szczegółowych do ilustracji interaktywnej dotyczących zagrożonych gatunków zwierząt, po czym, pracując w parach, wzajemnie zadają sobie pytania i na nie odpowiadają. Ćwiczenie może być wykonane podczas lekcji lub w ramach pracy domowej, gdzie pytania przygotowane są w domu, a uczniowie zadają je sobie w parach na kolejnej lekcji. Przykładowe pytanie:
Why have African elephant populations been drastically reduced?