Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Let’s Visit a Virtual Museum! / Odwiedźmy wirtualne muzeum!

Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, II.5, III.4, III.6, V.1, V.2, V.6, V.7

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z wycieczkami po muzeach i technologią potrzebną do spacerów wirtualnych.

  2. Uczeń opisuje jak wygląda wycieczka po wirtualnym muzeum.

  3. Uczeń potrafi pisać o wirtualnych muzeach i ich ofercie.

  4. Uczeń wyraża i uzasadnia swoje stanowisko na temat muzeów wartych odwiedzenia.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na temat muzeów, w tym muzeów wirtualnych.

  2. Uczeń kształtuje świadomość kulturową na temat światowego dziedzictwa kulturowego.

  3. Uczeń rozwija zainteresowania humanistyczne.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie muzeum wirtualnego i mówi: Do you like visiting museums? Would you like to take a virtual museum tour? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Nauczyciel prosi uczniów, żeby w ramach przygotowania do czytania tekstu wykonali Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej. Uczniowie sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst Best Virtual Museum Tours (Przeczytaj), a następnie indywidualnie wykonali Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasowym.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i, pracując w parach, wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasowym, cytując w uzasadnieniu odpowiednie fragmenty tekstu.

  3. Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasowym.

  4. Uczniowie w parach analizują wyrażenia umieszczone w słowniku i odnajdują w czytance zdania, w których te wyrazy występują. Następnie, nadal w parach, sprawdzają stopień opanowania podanych wyrażeń – jeden uczeń podaje słowo po angielsku, a drugi mówi polski odpowiednik danego wyrażenia. Po czym zamieniają się rolami. Nauczyciel na forum klasy pyta, które słowa były trudne, a które okazały się łatwe do zapamiętania. Dodatkowo uczniowie, np. w ramach pracy domowej, mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami.

  5. Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę interaktywną. Uczniowie ćwiczą w parach literowanie i pisownię podanych wyrazów – jeden uczeń literuje dane słowo, a zadaniem drugiego jest poprawne zapisanie wyrazu. Następnie zamieniają się rolami.

  6. Uczniowie zapoznają się z ilustracją (Ilustracja interaktywna) i wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę. Uczniowie odczytują odpowiedzi na forum klasy.

  7. Uczniowie ponownie przyglądają się ilustracji (Ilustracja interaktywna) i wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Odczytują odpowiedzi na forum klasy.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Ilustracja interaktywna) i w parach sprawdzają odpowiedzi. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się). Sprawdzają odpowiedź na forum klasy.

  2. Uczniowie w parach wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Odpowiadają ustnie, przy czym mogą zadać sobie wzajemnie dodatkowe pytania.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 2–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You took a visit in the virtual museum. Write a blog entry about this experience. In the post:

  • describe what the virtual tour looks like;

  • write about your favourite exhibit;

  • tell your readers whether you recommend the trip or not.

The post should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują na podstawie ilustracji interaktywnej krótki instruktaż Jak poruszać się po muzeum wirtualnym (50–100 wyrazów). Na kolejnej lekcji wskazane osoby prezentują prace na forum klasy.