Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Home Sweet Home / Nie ma jak w domu
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treść nauczania – cele szczegółowe I.I, III.1, III.4, IV.1, V.1, VII.14, VIII.1, VIII.2, XI, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z opisem pokoi i ich wyposażenia.
Uczeń potrafi napisać e‑mail, w którym opisuje swój pokój.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat pokoju oraz jego wyposażenia.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu Welcome To My Favourite Room i wymienienie ulubionych pokoi poszczególnych bohaterów tekstu. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie ponownie czytają tekst Welcome To My Favourite Room i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3–6 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Wykorzystując słownictwo z tekstu, uczniowie w parach odpowiadają na pytanie: What is your favourite room? Describe it. Następnie na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Animacja). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z animacją, po czym wykonują Exercise 2 (Animacja). Nauczyciel podaje po angielsku poszczególne wyrażenia z ćwiczenia, a zadaniem uczniów jest przetłumaczenie ich na polski. Następnie nauczyciel zaprasza chętnych uczniów pojedynczo do tablicy i wypowiada wyrażenia z Exercise 2 wraz z przedmiotami wprowadzonymi w materiale, np. a book is behind the sofa. Uczeń przy tablicy rysuje to, co słyszy.
Uczniowie wykonują Exercise 3, 4 (Animacja). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie odpowiadają w parach na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się). Następnie na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your friend from England asked you to describe your room. Describe the furniture in your room and write where they are. Your email should be at least 50 words long.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, korzystając z informacji zawartych w animacji z e‑materiału, uczniowie przygotowują zdjęcie pokoju i w dziesięciu zdaniach opisują znajdujące się w nim przedmioty (wykorzystują nazwy mebli, przedmiotów oraz przyimki miejsca). Niektóre zdania powinny trafnie opisywać położenie przedmiotów, a część zdań powinna zawierać błędy. Na kolejnej lekcji uczniowie wymieniają się materiałami i poprawiają błędne zdania.