Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska
Autorka scenariusza: Monika Ekert
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Buying Things for School / Kupujemy rzeczy do szkoły
Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.1, 1.7, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 5.2, 6.1, 6.3, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń rozpoznaje i opisuje przybory i ubrania szkolne.
Uczeń wskazuje, czego potrzebują dzieci do szkoły.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat przyborów szkolnych i innych elementów przydatnych w tym zakresie.
Uczeń kształci umiejętność pracy w parach oraz pracy zespołowej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (zabawa plastyczna, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w grupach
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje miękką piłeczkę, czyste kartki, kredki/mazaki W ramach rozgrzewki językowej nauczyciel prosi dzieci, żeby usiadły w kręgu – sam również siada z nimi. Następnie rzuca piłeczkę do wybranej osoby i pyta: What do we need in school? – uczeń albo podaje właściwy wyraz, albo pokazuje gestami, o jaki przedmiot chodzi, a pozostałe osoby odgadują jego nazwę. Następnie uczeń odrzuca piłeczkę do kolegi/koleżanki i zadaje to samo pytanie.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel wskazuje na obrazki i odtwarza nagrania, a klasa trzykrotnie powtarza wyrazy – głośno, ciszej i szeptem.
Nauczyciel wyświetla na tablicy tekst historyjki (Przeczytaj) i odtwarza nagranie, a uczniowie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je po każdym zdaniu zawierającym nazwę przyboru szkolnego lub elementu stroju. Prosi uczniów o powtórzenie danego zdania. Raz powtarzają je dziewczynki, raz chłopcy. Następnie odtwarza po raz ostatni nagrania z historyjki, tym razem wskazuje na poszczególne elementy znajdujące się na grafikach i pyta uczniów o to, czego potrzebuje do szkoły Mia, a czego Jack: What does Mia need in school?/ What does Jack need in school?. Zadaniem uczniów jest głośno wypowiedzieć nazwę przedmiotu, który jest przedstawiony w historyjce.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Kolejno odtwarza nagrania i prosi, żeby dzieci wskazały właściwe obrazki. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel pokazuje kolejne obrazki z Exercise 3 (Przeczytaj) i prosi: Show me a red bag/ new scissors itd. Ochotnicy podchodzą do tablicy, wskazują właściwy obrazek i przeciągają odpowiednie wyrażenie.
Nauczyciel odtwarza pierwsze nagranie z Exercise 1 (Animacja) i pyta: Which answer is correct?; uczniowie wybierają obrazek znajdujący się po lewej lub po prawe stronie. Jeśli według nich prawidłowa odpowiedź jest z prawej strony - podnoszą prawą rękę do góry, jeśli po lewej - tupią dwa razy lewą nogą. Nauczyciel postępuje analogicznie z kolejnymi przykładami.
Uczniowie oglądają animację dwukrotnie (Animacja). Za drugim razem nauczyciel zatrzymuje ją przy każdej nazwie przyboru szkolnego lub elementu stroju. Następnie powtarzają poszczególne kwestie za panią Crow. Uczniowie w parach porządkują przedmioty potrzebne Mii i Jackowi do szkoły, po czym wcielają się w role bohaterów. Jedno z nich zadaje pytanie: Mia/ Jack, what do you need?, druga zaś odpowiada, według przygotowanej listy: I need paint and paintbrushes, notebooks itd. Dzieci zamieniają się rolami.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Animacja). Ochotnik podchodzi do tablicy i przeciąga poszczególne wyrazy w odpowiednie luki w zdaniach. Jeśli klasa uważa, że uczeń wykonał zadanie prawidłowo, mówi: Correct!, gdy nieprawidłowo: Incorrect!, a następnie wspólnie sprawdzają zadanie i poprawiają błędne odpowiedzi.
Uczniowie dobierają się w pary. Wspólnie układają zdania w Exercise 3 (Animacja). Na koniec chętna para prezentuje rozwiązanie zadania na forum klasy.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby jeszcze raz dobrali się w pary. Uczeń A pisze palcem na plecach uczniach B dowolną nazwę przyboru szkolnego, a uczeń B ją odgaduje. Następnie uczniowie zamieniają się rolami.
Na zakończenie uczniowie wykonują Exercie 2 (Sprawdź się). W parach decydują, który wyraz pasuje do obrazka. Następnie ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Praca domowa:
Nauczyciel może wykorzystać wybrane ćwiczenia spośród Exercise 1 lub 3 (Sprawdź się) jako pracę domową lub element sprawdzianu. Jeśli ćwiczenia są zadane w ramach pracy domowej, nauczyciel sprawdza je na kolejnej lekcji.
Materiały pomocnicze: Miękka piłeczka, czyste kartki, kredki/mazaki.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel dzieli klasę na grupy, a następnie rozdaje im kartki, kredki oraz mazaki. Zadaniem każdej drużyny jest przygotowanie - na podstawie historyjki oraz animacji - obrazkowej listy zakupów do szkoły (z podpisami rysunków). Uczniowie mogą także dodatkowo przedstawić przedmioty nieomówione w multimedium, jednak poznane podczas innych zajęć. Następnie każda z grup prezentuje swoje listy opisowo, używając czasownika need, np.: We need a scissors, a schoolbag, three paintbrushes and one notebook.