Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: I’ve Got a New Shirt / Mam nową koszulę
Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.7, 2.1, 2.2, 3.1, 4.3, 6.1, 7, 8.1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa różne elementy garderoby.
Uczeń opisuje ubrania, które ma na sobie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo pozwalające na opisanie własnego stroju.
Uczeń rozwija spostrzegawczość i umiejętności analizowania stroju innych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w grupach
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel ubiera się w bardzo kolorowe ubrania, w których dzieci nie widują go na co dzień. Może też poprosić dzieci, aby w tym dniu włożyły ulubiony strój.
Nauczyciel prezentuje uczniom swój strój, wskazując części garderoby i mówiąc: Look, today I’ve got new clothes! What color is my shirt etc.? Dzieci odpowiadają na forum klasy.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania z nazwami ubrań i prosi, by wszystkie osoby mające na sobie ten element garderoby wstały i podeszły do tablicy. Uczniowie, którzy pozostali w ławkach, liczą, ile osób ma na sobie np. dżinsy. Następnie jedna z osób, które wstały, zaznacza odpowiedź na tablicy. Nauczyciel prosi, żeby cała klasa odpowiedziała na pytanie o kolor danego elementu garderoby z ilustracji: What colour is this?
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je po każdym zdaniu zawierającym nazwę elementu stroju. Prosi uczniów o powtórzenie danego zdania. Raz powtarzają dziewczynki, a raz chłopcy.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 2 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania a uczniowie łączą je z obrazkami w ćwiczeniu na urządzeniach mobilnych i na tablicy.
Uczniowie siadają w kręgu na środku sali. Nauczyciel prosi, żeby wstały i podskoczyły te dzieci, które mają na sobie coś żółtego/czerwonego/zielonego itd.: Everybody with something yellow, stand up and jump. Powtarza polecenie dla wielu kolorów, szczególnie tych, które pojawią się w Exercise 3 (Przeczytaj).
Uczniowie w parach grają w memo z Exercise 3 (Przeczytaj) na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 1 (Plik audio), a uczniowie wybierają prawidłowy rysunek: jeśli to, co usłyszeli, opisuje strój z obrazka po lewej stronie, podnoszą lewą rękę do góry, a jeśli strój z obrazka po prawej, podnoszą prawą rękę.
Nauczyciel odtwarza piosenkę (Plik audio) dwukrotnie: za pierwszym razem zachęcając dzieci, by włączyły się na końcu każdego wersu i śpiewały razem z nagraniem: What about you?, a za drugim prosząc by klasnęły za każdym razem gdy usłyszą nazwę koloru.
Przed odtworzeniem piosenki, nauczyciel może opisać swój strój słowami z piosenki - I've got a white shirt - i zwrócić się do kilkorga dzieci z pytaniem: What about you?, aby przećwiczyć zdania, które pojawią się w piosence.Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Plik audio). Odczytuje zdania z ćwiczenia, a uczniowie wybierają kolejne, pasujące do zdań obrazki na urządzeniach mobilnych. Ochotnicy zaznaczają odpowiedzi na tablicy.
Nauczyciel rozdaje uczniom mini karty obrazkowe z nazwami ubrań i kolorów z piosenki (kolory i ubrania powtarzają się) – T‑shirt, skirt, dress, shoes, red, yellow, blue, white, black. Następnie umieszcza w dwóch końcach sali kartki z napisami: clothes i colours. Dzieci podchodzą do kartek zgodnie z tym, co przedstawia ich karta.
Następnie, nauczyciel wyświetla na tablicy ćwiczenie i prosi „ubrania” i „kolory”, żeby ustawiły się w małe grupki, po czym mówi np.: Shoes, can you see your name on the board? Ochotnik z grupy „shoes” podchodzi do tablicy i przeciąga nazwę butów do właściwej kategorii.
Nauczyciel wyświetla ilustracje z Exercise 3 (Plik audio). Najpierw prosi ochotników o nazwanie elementów garderoby, które są na ilustracjach: What is it?, a następnie odtwarza nagrania i prosi, by uczniowie wybrali odpowiednie ilustracje na urządzeniach mobilnych. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel odtwarza piosenkę, a uczniowie śpiewają z nagraniem.
Uczniowie w parach rozmawiają, tak jak w piosence. Jedna osoba mówi, np.: I’ve got a blue T‑shirt. What about you?, a druga odpowiada, po czym zamieniają się rolami. Nauczyciel demonstruje dialog z wybranym uczniem.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze: Kolorowy strój nauczyciela, minikarty obrazkowe z nazwami elementów garderoby i kolorów: T‑shirt, skirt, dress, shoes, red, yellow, blue, white, black, dwie kartki z napisami: clothes i colours.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie uczą się w domu piosenki na pamięć i śpiewają ją na początku kolejnej lekcji.
Uczniowie razem z nauczycielem ustalają gesty taneczne, które będą odpowiadać każdemu kolorowi lub elementowi stroju z piosenki. Następnie śpiewając, wtedy gdy padnie dane słowo, wykonują umówione gesty.