Autorka e‑materiału: Monika Kozłowska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: In the Park / W parku

Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.12, 2.1, 2.2, 3.1, 3.2, 5.1, 5.2, 6.1, 6.3, 7, 8.1, 9, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa wybrane miejsca w parku.

  2. Uczeń przedstawia instrukcje do wykonania czynności, np. podskoku albo schowania się.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo dotyczące zabaw ruchowych.

  2. Uczeń rozwija zainteresowanie różnymi formami aktywności na świeżym powietrzu.

  3. Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces nauki.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem/ilustracją interaktywną)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (katalogiem interaktywnym zabawyruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Uczniowie stają w kręgu po środku sali. Nauczyciel odtwarza dowolny utwór muzyczny, zatrzymuje go co jakiś czas i wydaje polecenia: Jump up, stand on your chair, sit on the floor, sit on your desk, a uczniowie je wykonują.

  2. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Przeczytaj), odtwarza nagrania. Uczniowie powtarzają teksty z nagrania i przy tablicy łączą wyrażenia z ilustracjami.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie słuchają nagrania do historyjki (Przeczytaj). Śledzą wzrokiem jej tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. Nauczyciel odtwarza nagranie dwa razy, za drugim razem zatrzymując je, aby uczniowie powtórzyli zdania zawierające polecenia.

  2. Nauczyciel wyświetla grafikę (Zapamiętaj) i wyjaśnia wyrażenia next to, in, on, behind, underover. Rozdaje uczniom po jednym plastikowym/papierowym kubeczku i figurce z klocków. Prosi, żeby wyobrazili sobie, że ich figurka to Mia. Ponownie odczytuje zdania z Zapamiętaj, a zadaniem dzieci jest umieścić figurkę obok, w, na, za, pod i nad kubeczkiem.

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Wskazana osoba łączy na tablicy obrazki z opisami.

  4. Nauczyciel wyświetla na tablicy krzyżówkę z Exercise 3 (Przeczytaj). Uczniowie najpierw uzupełniają ją w parach na urządzeniach mobilnych, a następnie dyktują litery nauczycielowi, żeby mógł nanieść rozwiązania na tablicę.

  5. Nauczyciel wyświetla ilustracje do Exercise 1 (Ilustracja interaktywna) i rzucając miękką piłeczkę uczniom, zachęca ich do opisania obrazków. Po czym odtwarza nagrania, a ochotnicy łączą je na tablicy z ilustracjami.

  6. Nauczyciel odtwarza kolejne nagrania do ilustracji. Wyświetla listę rzeczy z Exercise 2 (Ilustracja interaktywna) i odczytuje ich nazwy. Jeśli dana rzecz znajduje się w parku z ilustracji, dzieci to potwierdzają, stając obok ławek (jeśli się nie znajduje, nie robią nic). Na koniec mogą zaznaczyć swoje wybory na urządzeniach mobilnych.

  7. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Ilustracja interaktywna) uzupełnione w nieprawidłowy sposób. Odczytuje zdania, a uczniowie je poprawiają. Podają prawidłowe odpowiedzi i nanoszą je na tablicę.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

Uczniowie pracują w parach z zestawami klocków. Budują z klocków własne parki. W każdym parku powinny pojawić się: ławka, krzak, drzewo, staw, kwiaty i cokolwiek jeszcze przyjdzie dzieciom do głowy. Następnie jedno dziecko bierze figurkę, której używało w fazie realizacyjnej w pkt. 2, a drugie wydaje mu polecenia, które poznało na lekcji i które figurka ma wykonać. Dzieci zamieniają się rolami. Wymiary świata zabawy można poszerzyć, a figurki mogą wyjść z klockowego parku pod ławkę, na okno lub na głowę kolegi/koleżanki. Podobnie jak Mia w historyjce z e‑materiału, uczniowie mogą dokumentować podróż figurek zdjęciami za pomocą urządzeń mobilnych.

(Zestawy klocków można zastąpić samodzielnie narysowanymi przez dzieci mapami parku, ale wówczas czynność opisywania położenia przedmiotów w przestrzeni może nie być dla dzieci równie zabawna).

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze:

Dowolny utwór muzyczny, miękka piłeczka, klocki, figurki, jednorazowe kubeczki.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Każde z dzieci rysuje 1 rebus do zdań z ilustracji interaktywnej. Na przykład do zdania: Stand next to the pond and take a photo przepisuje tekst, zastępując pondphoto rysunkami stawu i fotografii. Uczniowie mogą wymienić się rebusami w parach i je rozwiązać. Mogą też włożyć je wszystkie do magicznej torby nauczyciela, z której następnie (lub na kolejnej lekcji) każdy wylosuje zagadkę do rozwiązania.

W ramach pracy domowej, uczniowie układają wyrazy w zdania na załączonej karcie pracy. Na kolejnej lekcji odpowiedzi są sprawdzane na forum klasy.