Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: How to Dress for a Job Interview? / Jak się ubrać na rozmowę o pracę?
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe II.2, II.3, II.5, III.1, III.2, III.3, III.4, III.5, V.1, V.2, V.6, V.10, V.11, V.12, VII.4, VII.9, VIII.1, X, XI, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z pracą i rozmową kwalifikacyjną.
Uczeń opisuje strój odpowiedni na rozmowę kwalifikacyjną.
Uczeń wyraża i uzasadnia opinię na temat zasad doboru stroju na rozmowę kwalifikacyjną.
Uczeń doradza, na co zwrócić uwagę, wybierając strój na rozmowę kwalifikacyjną.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające porozumiewanie się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, np. w sprawie pracy lub w trakcie egzaminów.
Uczeń rozwija wiedzę na temat zasad obowiązujących w sytuacjach formalnych.
Uczeń kształtuje kompetencje dotyczące budowania swojego wizerunku.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/filmem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy, lekcja odwrócona, inscenizacja)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przedstawia uczniom cele lekcji. Następnie, wyświetla na tablicy zdjęcie Can your fashion choices land you a job? i prosi o odpowiedź na pytanie dodając do tego: Why? How? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a następnie uczniowie wspólnie nazywają elementy garderoby w Exercise 1 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie dyskutują na forum klasy na temat: Which items of clothing are appropriate for a school/exam/job interview? Which are inappropriate for a school/exam/job interview? Nauczyciel zapisuje pomysły uczniów na tablicy*.*
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi, żeby uczniowie porównali swoje pomysły z treścią tekstu Who Dresses Up…or Down Wins . Uczniowie czytają tekst i wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy oraz uzasadniają je, powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach wykonują polecenie z Exercise 4 (Przeczytaj): Look at the picture above. Imagine that this is a photo which was taken yesterday at 10:05 a.m.
Describe what was happening in the office and in the waiting room.
How were the people feeling?
Were the people dressed appropriately for the job interview?
How would you feel in a similar situation?
Na koniec chętni prezentują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek. Nauczyciel może zachęcić uczniów do szerszej dyskusji na temat dresscode i ich gotowości do stosowania się do obowiązujących zwyczajów związanych z ubiorem.
Uczniowie pracują w niewielkich zespołach. Analizują sekcję gramatyczną (Przeczytaj), a następnie przygotowują prezentację zestawienia czasów Past Simple i Past Continuous, korzystając z metody lekcji odwróconej. Chętny zespół wyjaśnia klasie różnice pomiędzy tymi czasami, podając przykłady na tablicy oraz wyjaśnienia w języku angielskim.
Uczniowie wykonują Exercise 5 i 6 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
W ramach przygotowania do pracy z multimedium, uczniowie porządkują zdania standardowo zadawane podczas rozmowy kwalifikacyjnej w Exercise 1 (Film). Następnie inscenizują rozmowę kwalifikacyjną w parach. Jedna osoba zadaje pytania, a kolega/koleżanka odpowiada, po czym zamieniają się rolami.
Uczniowie oglądają film i robią notatki. Następnie, wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Film). Uzasadniają odpowiedzi zgodnie z zanotowanymi informacjami. Następnie, chętni uczniowie łaczą się w pary i odgrywają przed klasą scenkę rozmowy o pracę. Uczniowie w parach odgrywają scenkę rozmowy o pracę. Uczeń A jest pracodawcą, a Uczeń B – kandydatem. Uczniowie używają pytań z Exercise 1 (Film) oraz dwóch lub trzech dodatkowych pytań.
Uczniowie ponownie oglądają film i wykonują Exercise 3 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach, grupach lub na forum klasy odpowiadają na pytania Exercise 4 (Film):
Do you think there is a universal outfit appropriate for each and every interview? Why? Why not?
Do you think it is fair for employers to judge candidates by the clothes they wear during an interview? Why? Why not?
What are some other occasions which require people your age to dress up? What is the appropriate outfit then?
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną według polecenia z Exercise 8 (Sprawdź się):
You have recently attended a What to Wear for an Interview course. Write an email to your friend in which you will:
explain what to pay attention to when choosing and outfit for an interview;
write if it is ever appropriate to come to an interview in an informal outfit;
describe how an outfit can affect a candidate during an interview;
ask what he/she plans to wear to their next job interview*
Your email should be 100‑150 words long.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
1. Uczniowie wyszukują w internecie zdjęcie osoby ubranej w stylu opisywanym w filmie i rozmawiając w parach opisują strój koledze/koleżance.
2. Uczniowie w domu ubierają się w jednym ze stylów opisanych w filmie, robią sobie zdjęcie i na kolejnej lekcji rozmawiając w parach opisują swój strój koledze/koleżance.