Autorka e‑materiału: Ela Borowiec

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Things We Need to Play Sports / Rzeczy potrzebne do uprawiania sportów

Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.10, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa wybrane sporty i sprzęty sportowe.

  2. Uczeń za pomocą wyrażeń bigger than oraz smaller than opisuje, czym różnią się piłki używane w różnych sportach.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo dotyczące sportów.

  2. Uczeń rozwija zainteresowanie różnymi formami aktywności sportowej.

  3. Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces nauki.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem/wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z katalogiem interaktywnym zabawy ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Uczniowie stają w kręgu na środku sali. Nauczyciel demonstruje gesty związane ze sportami – tenisem, pływaniem i bieganiem (może też odnieść się do sportów wspomnianych i demonstrowanych przez uczniów podczas pracy z poprzednim e‑materiałem Let’s Choose an After School Sports Club) i pyta uczniów: What sport is this? Uczniowie odpowiadają i powtarzają nazwę sportu za nauczycielem. Następnie naśladują jego gesty, udając dany sport.

  2. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Przeczytaj), odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy historyjkę (Przeczytaj). Najpierw prosi dzieci o nazwanie postaci na pierwszej ilustracji słowami Who is this? Następnie, odtwarza nagranie dwa razy. Za drugim razem zatrzymuje je po kluczowych zwrotach/wyrazach i prosi o powtórzenie. Nauczyciel postępuje analogicznie z pozostałymi częściami historyjki, najpierw prosząc o nazwanie osób/rzeczy (Who/What is this?) a potem dwukrotnie odtwarzając nagranie.

  2. Nauczyciel wyświetla rysunek dwóch rakiet (Zwróć uwagę!) i wyjaśnia wyrażenia bigger thansmaller than. Następnie prezentuje uczniom kilka przedmiotów znajdujących się w klasie – krzesło i biurko, tablicę i okno, zeszyt i drzwi – i pyta np.: Which is bigger: the desk or the chair? Ponieważ uczniowie odpowiedzą najprawdopodobniej jednym słowem (desk), nauczyciel powinien wymodelować wypowiedź: The desk is bigger than a chair/The chair is smaller than the desk i poprosić uczniów o powtórzenie. Jeśli coś jest bigger, dzieci odpowiadają grubym głosem, a jeśli smaller – piskliwym.

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie podchodzą do tablicy i łączą kolejne ilustracje z nazwami akcesoriów sportowych. Proszeni są o ułożenie dwóch zdań na temat danej rzeczy z wyrażeniem bigger thansmaller than oraz nazwą innej rzeczy z ćwiczenia lub z sali. Następnie samodzielnie nanoszą na urządzeniach mobilnych odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj).

  4. Uczniowie w parach grają na urządzeniach mobilnych w memo z Exercise 1 (Katalog interaktywny). Ochotnik nanosi rozwiązanie na tablicę.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy katalog interaktywny. Zaprasza kolejne osoby do tablicy i prosi, żeby odtworzyły poszczególne nagrania. Następnie dana osoba wskazuje piłkę/piłki na obrazku i wymawia jej/ich nazwę/nazwy a klasa powtarza.

  6. Uczniowie kolejno podchodzą do tablicy i łączą ilustracje ze zdaniami w Exercise 2 (Katalog interaktywny). Osoba przy tablicy odczytuje zdanie, a klasa powtarza je chórem.

  7. Nauczyciel rozmieszcza w pięciu miejscach sali karty z nazwami piłek: do tenisa, do koszykówki, piłki nożnej, baseballu i do tenisa stołowego. Odtwarza nagrania z Exercise 3 (Katalog interaktywny), a zadaniem uczniów jest podbiec do odpowiedniej piłki. Nauczyciel nanosi odpowiedzi uczniów na tablicę.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

Uczniowie pracują w parach. Jedna osoba literuje, pisząc na plecach kolegi/koleżanki nazwę jednej z piłek lub innych akcesoriów sportowych wymienionych w lekcji. Jeśli partner odgadnie, ma za zadanie utworzyć zdanie z daną nazwą oraz wyrażeniem bigger/smaller than.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze:

Karty z nazwami pięciu piłek: do tenisa, do koszykówki, piłki nożnej, do baseballu i do tenisa stołowego.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Dzieci pracują w parach. Każdy rysuje 1 lub 2 rebusy do zdań z katalogu interaktywnego. Np. do zdania A football is smaller than a basketball rysują dwie różne piłki, a pomiędzy nimi zapisują wyrażenie is smaller than. Wymieniają się rebusami w parach i je rozwiązują.