Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Justyna Płachta
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Digital Nomads / Cyfrowi nomadzi
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Poziom nauczania: podstawowy
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, I.12, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, III.6, III.7, V.1, V.2, V.8, V.9, VII.5, VIII.1, VIII.2, XI, XII, XIII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z nowymi trendami pracy zdalnej.
Uczeń potrafi opisać cechy pracy zdalnej oraz wyrazić i uzasadnić swoją opinię na jej temat.
Uczeń potrafi porównać wady i zalety pracy zdalnej.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat pracy zdalnej i kształtuje świadomość własnych preferencji oraz możliwości w zakresie pracy zdalnej.
Uczeń kształtuje postawę zdrowej organizacji czasu pracy i nauki i umiejętność organizacji pracy/nauki zdalnej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem, praca z plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: Do you like online classes? Why/why not? Would you like to work online in the future? Why/why not? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie w parach grają w memo (Przeczytaj). Chętni podają definicje wyrażeń z ćwiczenia i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Digital Nomads (Przeczytaj), a następnie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 1 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy i uzasadniają, cytując odpowiedni fragment tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i uzupełniają Exercise 2 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Uczniowie powtarzają te czynności w Exercise 3 (Przeczytaj).
Na podstawie infografiki w Exercise 4 (Przeczytaj) uczniowie uzupełniają tekst ćwiczenia. Chętna osoba odczytuje odpowiedzi na forum klasy i nanosi je na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby wykonali Exercise 5 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Uczniowie sprawdzają poprawność zadania na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z nagraniem uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrania i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Podają je na forum klasy i uzasadniają.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i uzupełniają Exercise 3 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w parach, uzupełniają Exercise 4 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 1 i 2 (Sprawdź się). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie, rozmawiając w parach lub niewielkich grupach, odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
What is the greatest advantage of remote working?
What is the biggest drawback of telecommuting?
Would you ever consider becoming a snowbird/ a sunbird? Why/why not?
Przedstawiciele relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek z pary lub grupy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 3–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have just talked to a friend who decided to become a digital nomad for a month. Write a blog post in which you describe the experience of this person. Include the following:
what reason they had to become a digital nomad;
how they prepared for a month of working remotely;
what advantages of the situation they noticed;
what difficulties they had with remote working.
Write 100–150 words.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie, korzystając z informacji zawartych w pliku audio, przygotowują miniporadnik: Jak efektywnie pracować zdalnie (How to work efficiently online).